Rekompensata za przejazd a podatek dochodowy
2010-06-10 06:06
Przeczytaj także: Zbycie majątku (nieruchomości) po 5 latach z podatkiem dochodowym?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawczyni brała udział w badaniu nowego leku na białaczkę, na którą jest chora. Z tego tytułu spółka badająca lek wypłaciła jej rekompensatę za poniesione koszty podróży liczone z kilometrów. Na powyższe spółka wystawiła informację PIT-8C na kwotę 2 001,19 zł. Wnioskodawczyni ma wątpliwość, czy rekompensatę tą należy opodatkować? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.; od dnia 31.03.2010 r. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania. W myśl tej zasady wyrażonej w art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Dla celów podatkowych nieodpłatne świadczenie obejmuje działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne - to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu - przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni ze Spółką z o.o. brała udział w badaniu nowego leku na białaczkę, na którą jest chora. Poddana była testom. Z tego tytułu Wnioskodawczyni otrzymała rekompensatę za całkowite poniesione koszty podróży. Spółka z o.o. wystawiła informację PIT-8C. W związku z tym przychody wynikające z otrzymania rekompensaty za poniesione koszty podróży stanowią przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
oprac. : Ministerstwo Finansów