eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweKonto walutowe: kurs NBP czy banku?

Konto walutowe: kurs NBP czy banku?

2010-06-09 11:36

W przypadku korzystania z rachunków walutowych przez podatników i przyjmowania oraz dokonywania płatności bezpośrednio na/z tego konta pojawia się wątpliwość, jaki kurs zastosować do ustalenia różnic kursowych. W tym zakresie wypowiedział się niedawno WSA w Gdańsku.

Przeczytaj także: Różnice kursowe a kurs faktycznie zastosowany

Zagadnienie sporne
Dla ustalenia różnic kursowych spółka stosowała metodę wynikającą z art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop). Podatnik posiadał rachunek walutowy w euro, przez który przechodziły bezpośrednio płatności z i do kontrahentów w tej walucie. Spółka pozostawiała je na rachunku w walucie obcej, aby później regulować bezpośrednio z niego swoje zobowiązania w euro. Spółka przeliczała przychody w dniu otrzymania oraz koszty w dniu zapłaty stosując kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. Spółka stosowała kurs, po jakim faktycznie wymieniono walutę tylko w sytuacjach, gdy następowała faktyczna sprzedaż lub zakup waluty obcej.

Spółka otrzymała interpretację indywidualną, że takie postępowanie jest nieprawidłowe. Zdaniem organu podatkowego w celu dokonania wyceny danej transakcji na określony dzień należy zastosować kurs kupna lub sprzedaży banku, z którego usług podatnik korzysta. Interpretację powyższą Spółka zaskarżyła przed WSA w Gdańsku.

Stanowisko sądu
Sąd oddalił skargę podatnika i uznał stanowisko organu podatkowego za prawidłowe. Zdaniem sądu Minister Finansów zasadnie stwierdził, że skoro w przepisach podatkowych brak definicji pojęcia "faktycznie zastosowanego kursu waluty" należy interpretować go w świetle wykładni językowej, według której przez faktycznie zastosowany kurs walutowy rozumie się nie tylko kurs zrealizowany. Faktycznie zastosowany kurs waluty to kurs, który należy zastosować w celu dokonania wyceny danej transakcji na określony dzień. Organ argumentował, że kursu faktycznie zastosowanego nie należy wiązać tylko z sytuacjami związanymi z nabyciem i zbyciem (wymianą) walut i nie jest on jednoznaczny z kursem faktycznie zrealizowanym.

Faktycznym kursem waluty, zdaniem WSA, jest zatem kurs ogłaszany przez bank, w którym podatnik posiada swój rachunek. Sąd stanął na stanowisku, że dla operacji na rachunkach walutowych właściwe jest stosowanie kursów banku, nawet gdy nie dochodzi do wymiany waluty na złote. Taką tezę sąd argumentował tym, że skoro przyjęcie zapłaty oraz regulowanie zobowiązań następuje za pośrednictwem banku to również ustalenie wartości waluty wykorzystywanej w tych operacjach powinno nastąpić w oparciu o kurs waluty ogłaszany przez ten bank. W mniemaniu WSA "kurs bankowy służy zatem nie tylko do wyceny waluty przy okazji jej kupna bądź sprzedaży, ale także przy okazji dokonywania innych operacji bankowych za pośrednictwem rachunku walutowego podatnika, w wyniku których powstaje potrzeba ustalenia wartości waluty dla celów podatkowych."

Wyrok WSA w Gdańsku z 18 luty 2010 r., I SA/Gd 914/09

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: