WDT: błędna stawka VAT a korekta faktury
2010-05-28 13:29
Przeczytaj także: WDT: specyfikacja towaru a faktura
Rozpatrzmy następującą sytuację: W marcu 2010 r. przedsiębiorca dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na kwotę 100 000 zł netto. Na fakturze wykazał jednak stawkę podatku w wysokości 22% i kwocie 22 000 zł. Tak też została transakcja ta ujęta w deklaracji VAT-7 za marzec mimo posiadania dokumentów potwierdzających dostarczenie towaru kontrahentowi. O pomyłce przedsiębiorca zorientował się w maju 2010 r. Jak powyższe należy skorygować?Zgodnie z §14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, wystawia się fakturę korygującą. Ust. 3 tego przepisu dodatkowo mówi, iż w takich sytuacjach na fakturze korygującej należy umieścić kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.
W związku z powyższym poprzez ten dokument należy skorygować jedynie błędne pozycje z faktury pierwotnej. W praktyce zdarza się jednak, że sprzedawca wystawia fakturę korygującą, która zeruje fakturę pierwotną a następnie wystawia kolejną fakturę z prawidłowymi danymi. Takie postępowanie, w myśl przytoczonych przepisów, nie wydaje się jednak być prawidłowe.
Do wyjaśnienia pozostaje jeszcze kwestia, w jakim okresie rozliczeniowym należy powyższą fakturę zaewidencjonować.
W przypadku sprzedaży krajowej nie byłoby tu żadnych wątpliwości – zgodnie z art. 29 ust. 4a i 4c ustawy o VAT (w sytuacjach gdy wartości z faktury pierwotnej ulegają zmniejszeniu, co ma miejsce u nas – zmniejsza się bowiem kwota podatku), jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, podatnik dysponuje potwierdzeniem otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę, korekty tej dokonuje się w deklaracji za ten okres. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.
Warunku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie stosuje się jednak w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (o czym mówi art. 29 ust. 4b ustawy o VAT). Jak zatem tutaj postąpić?
Ponieważ korekta faktury jest spowodowana błędem, zdaniem autora należy ją ująć w rozliczeniu za okres, w którym została rozliczona faktura pierwotna. Co za tym idzie, konieczne będzie skorygowanie deklaracji VAT, w której WDT to zostało wykazane (czyli za marzec 2010 r.).
Na zakończenie dodajmy, iż w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, obowiązek podatkowy powstaje co do zasady 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Jeżeli jednak przed upływem tego terminu podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia tej faktury. Aby natomiast było możliwe zastosowanie 0% stawki podatku VAT przy WDT, musi ona być dokonana na rzecz unijnego kontrahenta posługującego się ważnym numerem identyfikacyjnym VAT zawierającym dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej (w przypadku Polski jest to PL), który to musi się znaleźć na fakturze dokumentującej WDT oraz podatnik (sprzedawca) musi posiadać w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl