Wartość początkowa a koszty doradztwa
2010-05-11 12:35
Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?
Zakres wydatków, które wchodzą do wartości początkowej środka trwałego, jest bardzo szeroki. Przypomnijmy, iż za wartość tę uważa się w przypadku nabycia w drodze kupna cenę nabycia, a w przypadku wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie koszt wytworzenia. Czy i kiedy do wartości początkowej należy zaliczyć także wydatki związane z doradztwem?Wyżej wskazane sposoby ustalania wartości początkowej środka trwałego zawierają bardzo szerokie i otwarte definicje. W przypadku nabycia w drodze kupna, gdy wartością początkową jest cena nabycia, wchodzą do niej właściwie wszelkie wydatki związane z tym zakupem (od ceny należnej zbywcy począwszy poprzez koszty transportu, załadunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, na nieodliczonym podatku VAT skończywszy).
Z kolei, gdy mamy do czynienia z wytworzeniem środka trwałego (gdzie niewątpliwie częściej korzysta się z wiedzy i doświadczenia podmiotów zewnętrznych), kosztem wytworzenia jest wartość w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.
Nie zalicza się tutaj jednak wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Co do usług doradczych, to należy wskazać, iż mogą one mieć dwojaki charakter. Mogą one bowiem dotyczyć całokształtu działalności gospodarczej przedsiębiorcy bądź też konkretnego projektu inwestycyjnego mającego na celu wytworzenie środka trwałego.
Pierwsze z wymienionych nie mają bezpośredniego związku z realizowaną inwestycją (wytworzeniem/nabyciem środka trwałego). Stanowią one koszty pośrednio związane z uzyskaniem przychodu, które są potrącalne w dacie ich poniesienia.
Z kolei drugie z wymienionych, tj. wydatki na usługi doradcze związane wyłącznie z daną inwestycją, powinny zwiększyć jej wartość początkową.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl