VAT marża gdy sprzedaż używanych samochodów w UE?
2010-04-03 00:05
Przeczytaj także: Sprzedaż samochodu używanego a system VAT marża
Wnioskodawczyni uważa, iż mogła zastosować się do art. 120 ust. 14 ustawy i zastosować ogólne zasady opodatkowania, czyli dokonane sprzedaże uznać jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów ze stawką 0%.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.
Na mocy art. 13 ust. 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:
1. podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
2. osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
3. podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;
4. podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97, z zastrzeżeniem ust. 7 - art. 13 ust. 6 ustawy.
Z kolei, w oparciu o art. 13 ust. 8 ustawy, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów nie uznaje się dostawy towarów, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1, 3, 6, 10 i 18, oraz towarów opodatkowanych według zasad określonych w art. 120 ust. 4 i 5.
Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.
Stosownie do art. 41 ust. 3 ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.
Natomiast w myśl art. 42 ust. 1 ustawy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:
1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Zainteresowana sprzedaż przedmiotowych samochodów do Niemiec, dla podatnika podatku od wartości dodanej, udokumentowała fakturą VAT marża z naliczonym podatkiem od towarów i usług wg stawki 22% w kwocie marży. Tym samym, mając na uwadze powołany wcześniej art. 13 ust. 8 ustawy, dostawy tej nie można uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Jednocześnie, biorąc pod uwagę przytoczone przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy tut. Organ stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie Wnioskodawczyni mogła zastosować przy sprzedaży samochodów używanych, uprzednio nabytych przez nią w celu dalszej odsprzedaży, ogólne zasady opodatkowania do tych dostaw, zgodnie z cyt. wcześniej art. 120 ust. 14 ustawy.
Zatem, Zainteresowana po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 13 i art. 42 ustawy, mogła uznać przedmiotowe dostawy za wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów opodatkowane stawką 0%.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Kiedy samochód osobowy używany w firmie można sprzedać na VAT marża? [© ruigsantos - Fotolia.com] Kiedy samochód osobowy używany w firmie można sprzedać na VAT marża?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/procedura-marzy/Kiedy-samochod-osobowy-uzywany-w-firmie-mozna-sprzedac-na-VAT-marza-227398-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów