Refaktury a podatek zryczałtowany od najmu
2010-03-31 08:14
Przeczytaj także: Działalność gospodarcza i prywatny najem w deklaracji i ewidencji VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowyWnioskodawczyni wskazała, iż w sierpniu 2008 r. zawarła umowę najmu lokalu użytkowego poza działalnością gospodarczą. Jest ona jednak czynnym podatnikiem VAT. Od 2010 r. od przychodów z najmu płaci ryczałt ewidencjonowany w wysokości 8,5%. W zawartej umowie ustalono:
1. Miesięczny czynsz ustalony został na kwotę 5.000 zł. Do czynszu doliczany będzie podatek VAT, zgodnie z obowiązującymi przepisami (tj. 22%).
2. Czynsz najmu płatny będzie przelewem na konto Wynajmującego wskazane na fakturze w terminie 14 dni po otrzymaniu faktury przez Najemcę.
3. Najemca stosownie do swoich potrzeb zobowiązuje się zawrzeć w terminie 90 dni od dnia przekazania lokalu umowę z dostawami mediów (energia elektryczna, łącza telefoniczne) i we własnym zakresie uiszczać należności wynikające z faktur wystawionych przez odpowiednie przedsiębiorstwa. Do czasu podpisania stosownych umów rozliczenie będzie następowało na podstawie faktur wystawionych przez właściciela do wysokości udokumentowanych faktycznie poniesionych kosztów.
4. Najemca będzie pokrywał wszelkie inne koszty eksploatacji lokalu w zakresie swoich potrzeb na podstawie przedstawionych rachunków, faktur przez Wynajmującego lub za jego pośrednictwem Wynajmujący wystawi rekaktury w oparciu o dokumenty źródłowe.
5. Opłaty za centralne ogrzewanie, zużycie wody ciepłej i zimnej rozliczane będzie wg wskazań urządzeń pomiarowych, zamontowanych dla przedmiotowego lokalu, wystawionych przez Spółdzielnię Mieszkaniową.
6. Koszty ochrony osiedla oraz wywóz nieczystości stałych pokrywa Najemca.
7. Koszty eksploatacyjne naliczane będą od dnia protokolarnego przekazania lokalu Najemcy.
8. Najemca ma prawo swobodnego wglądu do oryginałów dokumentów źródłowych stanowiących podstawę rozliczenia mediów dostarczanych do lokalu.
9. Wynajmujący pokrywa fundusz remontowy, wszelkie podatki od nieruchomości oraz opłaty za wieczyste użytkowanie obciążające lokal.
Najemca nie zawarł jeszcze umowy na media określone w pkt 3,5,6,7. Media wymienione w pkt 5,6,7 są zwarte w fakturze wystawianej przez Spółdzielnię Mieszkaniową. Faktura ta zwiera także w oddzielnej pozycji wydatki wymienione w pkt 9. Wnioskodawczyni ma wątpliwości, od jakiej kwoty powinna liczyć ryczałt? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) źródłami przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Przychodem w myśl art. 11 ust. 1 powołanej ustawy, zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
oprac. : Ministerstwo Finansów