Odsetki od lokaty a podatek od firmy
2010-03-27 07:40
Przeczytaj także: Udzielenie pożyczki nie jest zwolnione z CIT, ale odsetki mogą być
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko, ma firmowy rachunek bankowy. Na podstawie zawartej z bankiem dodatkowej umowy, wolne środki z tego rachunku są lokowane na rachunku lokacyjnym będącym subkontem do rachunku podstawowego (firmowego). Lokaty te po upływie terminu, na który były zawarte, wracają na rachunek podstawowy z odsetkami. Od odsetek bank nie pobiera podatku dochodowego. Wnioskodawca ma wątpliwość, do którego źródła przychodów zakwalifikować te odsetki? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odrębnym źródłem przychodów jest określona w pkt 3 i 7 tego przepisu:
* pozarolnicza działalność gospodarcza,
* kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) – c).
Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstaw opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.
Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z jego treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:
a. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
b. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Wyłączenie zawarte w ww. art. 5a pkt 6 ww. ustawy obejmuje m.in. kapitały pieniężne, zdefiniowane jako odrębne źródło przychodów, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, których poszczególne kategorie wymieniono w art. 17 tej ustawy.
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. przychody z odsetek od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą (art. 17 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy).
![Udzielanie pożyczek: kiedy określić przychód podatkowy? [© mathom - Fotolia.com] Udzielanie pożyczek: kiedy określić przychód podatkowy?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/odsetki/Udzielanie-pozyczek-kiedy-okreslic-przychod-podatkowy-238255-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów