Składki ZUS jako koszty uzyskania przychodu
2010-03-22 07:51
Przeczytaj także: Wynagrodzenia i składki ZUS w przekształconej spółce komandytowej
Z dniem 1 stycznia 2009 r. ustawodawca wprowadził zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych między innymi w kwestii momentu uznawania za koszty uzyskania przychodów należności wypłacanych na rzecz pracowników oraz składek od nich odprowadzanych.
Zgodnie z art. 1 pkt 12 lit. d ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano ust. 6ba oraz ust. 6bb. Znowelizowane przepisy ustawy mają zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od dnia 01.01.2009 r.
W myśl art. 22 ust. 6bb ustawy wynika, iż składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 6ba, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74, ze zm.), w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 1 pkt 37, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem, że składki zostaną opłacone:
1. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,
2. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.
W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 55a i ust. 3d. Zgodnie z tymi przepisami nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 37 oraz art. 22 ust. 6bb, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Przepis ust. 1 pkt 55a stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 37 oraz art. 22 ust. 6bb, do składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni składki na ZUS, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wpłacała zarówno w terminach wynikających z odrębnych ustaw jak również po upływie tych terminów. Składki te księgowane były z datą faktycznej zapłaty. Wnioskodawczyni wskazała, iż w/w składki po 01.01.2009 r. również księgowała z datą faktycznej zapłaty, ze względu na uchybienia w terminach płatności.
Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, że do 31.12.2008 r. Wnioskodawczyni składki na ZUS, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty. Natomiast po 01.01.2009 r. w/w składki stanowią koszty uzyskania przychodu w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem, że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych ustaw (zgodnie z art. 22 ust. 6bb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jedynie w przypadku uchybienia tym terminom w/w składki stanowić będą koszt uzyskania przychodu w miesiącu, w którym zostały faktycznie zapłacone.
Zatem stanowisko Wnioskodawczyni, iż składki na ZUS, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, należy zawsze zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie zapłaty w związku z tym, że nie może z góry określić czy wpłaci w/w składki w obowiązującym terminie czy też nie, należy uznać za nieprawidłowe. O terminie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów decyduje fakt czy składki te są zapłacone w terminie czy też nie.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Odroczenie zapłaty składek ZUS pracownika a koszty podatkowe [© apops - Fotolia.com] Odroczenie zapłaty składek ZUS pracownika a koszty podatkowe](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koszty-podatkowe/Odroczenie-zaplaty-skladek-ZUS-pracownika-a-koszty-podatkowe-237984-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów