Unikanie podwójnego opodatkowania: konwencja z Finlandią
2010-03-18 13:06
Przeczytaj także: Inwestycja w obcym środku trwałym: zwrot nakładów a VAT
Akt ten zawiera kryteria pozwalające ustalić rezydencję podatkową. Zgodnie z konwencją, rezydentem jest osoba podlegająca opodatkowaniu ze względu na miejsce zamieszkania, stałego pobytu, siedzibę zarządu, miejsce utworzenia albo kryteriumo podobnym charakterze.
Konwencja wskazuje cztery zasady, na podstawie których należy rozstrzygnąć status osoby fizycznej, która ma miejsce zamieszkania w obu państwach. Zgodnie z podstawową zasadą, miejsce zamieszkania jest tylko w tym państwie, w którym znajduje się stałe miejsce zamieszkania, a jeżeli znajduje się ono w obu państwach, wówczas pod uwagę bierze się miejsce zamieszkania w państwie, z którym istnieją ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych). Jeżeli na tej podstawie nie możemy ustalić którego z państw dana osoba jest rezydentem, stosujemy dalsze zasady szczegółowo uregulowane w konwencji.
Jedna z najważniejszych zmian, wprowadzonych nową konwencją, dotyczy dochodów z pracy najemnej uzyskiwanych przez polskich rezydentów przebywających w Finlandii, w stosunku do których będzie miała zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Dzięki temu dochód uzyskany w Finlandii będzie, co do zasady, zwolniony z opodatkowania w Polsce.
Konwencja wskazuje również metody unikania podwójnego opodatkowania. I tak w przypadku, gdy osoba ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Finlandii i osiąga dochód, który może być opodatkowany w Polsce, Finlandia zezwoli na odliczenie od fińskiego podatku dochodowego kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Polsce, obliczonej w odniesieniu do tego samego dochodu, co do którego podatek fiński został obliczony.
Dodatkowo, dywidendy wypłacone przez spółkę z siedzibą w Polsce spółce z siedzibą w Finlandii, która dysponuje bezpośrednio co najmniej 10% prawa głosu w spółce wypłacającej, są zwolnione z opodatkowania w Finlandii.
Wejście w życie nowej konwencji na pewno spotka się z dużym entuzjazmem Polaków, którzy pracują czasowo w Finlandii i do tej pory dużo wysiłku kosztowało ich rozliczenie dochodów uzyskanych w Finlandii. A gdy jeszcze w tym samym roku pracowali również w Polsce, to liczenie codziennych diet, w zależności od kursu euro każdego dnia, czyniły samodzielne rozliczenie dość czasochłonnym, pracochłonnym i niemalże niemożliwym.