Zaniżone koszty uzyskania przychodów a PIT-11
2010-03-12 09:09
Przeczytaj także: W jakiej wysokości koszty uzyskania przychodu w PIT-11
Pytanie: W 2009 r., przez 3 miesiące, naliczałam pracownicy koszty uzyskania przychodów w podstawowej wysokości (powinny być stosowane koszty podwyższone). Sporządzając PIT-11 wykazałam faktycznie naliczone koszty. Co powinnam w tej sytuacji zrobić? Nie mam przecież możliwości zrobienia korekty.Odpowiedź: W takiej sytuacji pracownik jest uprawniony do wykazania kosztów uzyskania w prawidłowej wysokości w swoim zeznaniu rocznym. Na pracodawcy nie spoczywa obowiązek korekty PIT-11.
Często zdarza się, że pracodawca stosował koszty uzyskania przychodów w podstawowej wysokości, podczas gdy pracownik uprawniony był do zastosowania kosztów wyższych. Dzieje się tak często z winy pracowników, którzy nie przekazują pracodawcy informacji o okolicznościach, które uprawniają do stosowania wyższych kosztów uzyskania przychodów (np. zmieniają miejsca zamieszkania w trakcie roku, co powoduje konieczność dojazdów do pracy). Nie oznacza to, że pracownik utracił prawo uwzględnienia wyższych kosztów - może to zrobić w zeznaniu rocznym.
Zdaniem
US: Pracownik może naprawić błąd pracodawcy w zeznaniu rocznym
(…) zryczałtowane koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie mają charakteru bezwzględnie obowiązującego. Ustawodawca bowiem umożliwia uwzględnienie przez podatnika w rocznym zeznaniu podatkowym kosztów faktycznie poniesionych, jeżeli były one wyższe, niż koszty wynikające z zastosowania przez płatnika przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przyjętej normy procentowej udziału kosztów w przychodzie (…).(Pismo Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 24 listopada 2006 r., nr WP/415-158/06/3).
W konsekwencji pracodawca nie jest zobowiązany do dokonania korekty dokumentów rozliczeniowych.
Podstawa prawna:
- art. 22 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
oprac. : Rafał Styczyński / Portal Kadrowy