eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaWynajem naczepy z Niemiec w 2009 r. a import usług w VAT

Wynajem naczepy z Niemiec w 2009 r. a import usług w VAT

2010-03-08 07:16

Usługa wynajmu naczepy w roku 2009 od kontrahenta niemieckiego nie stanowi dla polskiego podatnika importu usług. Winna ona być opodatkowana w miejscu, gdzie usługodawca posiada siedzibę , stałe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania tj. u kontrahenta niemieckiego. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 19.02.2010 r. nr IPPP1-443-1267/09-2/MP.

Przeczytaj także: Import/eksport usług w podatku VAT od wynajmu pracowników

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Polski przewoźnik, podatnik VAT zarejestrowany również dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, wynajmuje od kontrahenta niemieckiego (posługującego się NIP z przedrostkiem DE) naczepę na podstawie umowy najmu. Za powyższe kontrahent unijny co miesiąc obciąża podatnika rachunkiem. Nie ma jednak na nim wyszczególnionej stawki VAT i kwoty niemieckiego VAT. W związku z powyższym podatnik zadał pytanie, czy taka usługa najmu stanowi dla niego import usług? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi odpłatnej dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej ( art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy).

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium kraju.

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług, miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: