eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweKomu przysługuje ulga podatkowa na dzieci za rok 2009?

Komu przysługuje ulga podatkowa na dzieci za rok 2009?

2010-03-05 11:31

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) stanowią, iż podatnicy mogą odliczyć od obliczonego podatku pewną kwotę pieniędzy z tytułu wychowywania dzieci. W stosunku do dochodów za rok 2009 ulga ta obowiązuje na zasadach różniących się od tych, które miały zastosowanie rok wcześniej. Na jakie konkretnie dzieci ulga ta przysługuje?

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

Na samym początku przypomnijmy, iż z ulgi można skorzystać jedynie w stosunku do dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. Nie jest przy tym istotne to, czy oprócz takich dochodów podatnik uzyskiwał także opodatkowane w inny sposób. Z ulgi może zatem skorzystać zarówno osoba, która uzyskiwała jedynie dochody z umowy o pracę czy renty, umowy zlecenie i o dzieło, jak też i podatnik, który obok takich dochodów uzyskiwał także przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym czy ryczałtem a nawet kapitałów pieniężnych. Przepis art. 27f ust. 1 updof mówi bowiem jedynie, iż ulgę tę odlicza się od podatku dochodowego obliczonego wg skali podatkowej. Nie zawiera żadnych dodatkowych wyłączeń w tym zakresie.

Wyżej wskazany przepis w swojej dalszej części mówi, iż z ulgi tej może skorzystać podatnik na każde dziecko małoletnie, w stosunku do którego w roku podatkowym:
  1. wykonywał władzę rodzicielską,
  2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
  3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Dalej art. 27f ust. 6 updof mówi, iż z ulgi tej można skorzystać także w stosunku do dzieci pełnoletnich określonych w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3 ustawy, w związku z wykonywaniem przez podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej. Przepis ten mówi o dzieciach:
  1. bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  2. do ukończenia 25 roku życia, które dodatkowo spełniają łącznie następujące warunki:
    • uczą się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie
    • nie uzyskują dochodów:
      * podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych wg skali podatkowej
      * z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i realizacji praw z nich wynikających
      * z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną
      * z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część
    - w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 (w 2009 r. kwota ta wynosiła 3 089 zł), z wyjątkiem renty rodzinnej.

Bezwgzlędnie z ulgi nie można skorzystać także na wymienione wyżej dzieci (zarówno małoletnie jak i pełnoletnie), jeżeli w danym roku miały do nich zastosowanie przepisy określające zasady opodatkowania podatkiem liniowym, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (z wyjątkiem przychodów z prywatnego najmu) czy też ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: