eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweUlga na Internet gdy oryginał faktury

Ulga na Internet gdy oryginał faktury

2010-03-02 12:02

Dochód podlegający opodatkowaniu można pomniejszyć o wydatki ponoszone w trakcie danego roku na używanie sieci Internet. Wydatki te muszą być jednak prawidłowo udokumentowane. Wymagany jest m.in. oryginał faktury!

Przeczytaj także: Odliczenia od dochodu 2009: ulga na Internet

Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu m.in. kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Tak stanowi art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof).

Art. 26 ust. 7 pkt 1 updof doprecyzowuje tutaj, iż wysokość wydatków pomniejszających dochód ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, przy czym w stosunku do tego konkretnego odliczenia wydatek taki musi być udokumentowany fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Z przytoczonych przepisów wynika zatem, iż aby z odliczenia skorzystać, trzeba spełniać łącznie następujące warunki:
  • podatnik w danym roku ponosił faktyczne (rzeczywiste) wydatki
  • wydatki te dotyczyły użytkowania sieci Internet
  • z sieci tej korzystał w lokalu (budynku) będącym jego miejscem zamieszkania
  • poniesione wydatki zostały udokumentowane fakturami w myśl przepisów o podatku od towarów i usług

Szczegółów w zakresie faktur należy szukać w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Rozporządzenie to, obok elementów, jakie powinny się znaleźć w takiej fakturze, wskazuje także, iż dowód ten wystawia się w co najmniej dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca (§19 ust. 1 rozporządzenia). Oryginał takiej faktury powinien zawierać wyraz „ORYGINAŁ”, a kopia faktury wyraz „KOPIA”.

Zestawiając przepisy powyższego rozporządzenia oraz updof w zakresie ulgi na Internet dochodzimy do stwierdzenia, iż podstawą do skorzystania z odliczenia w ramach tej ulgi jest posiadanie przez podatnika oryginału faktury wystawionej zgodnie z obowiązującymi przepisami. Co za tym idzie, do skorzystania z ulgi nie uprawnia posiadanie jej kserokopii czy też faksu.

Czy to oznacza, iż podatnik, który zagubił oryginał faktury i posiada np. jedynie jej kserokopię, definitywnie z odliczenia nie będzie mógł skorzystać?
Odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Wskazane wyżej rozporządzenie przewiduje bowiem także dokument zwany duplikatem faktury. §20 ust. 1 tego aktu prawnego mówi wyraźnie: Jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Taka faktura musi jednak zawierać dodatkowo wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia.

Duplikat taki jest traktowany na równi z fakturą i prawidłowym wydaje się być stwierdzenie, że na jego podstawie podatnik może skorzystać z ulgi na Internet (przy spełnieniu pozostałych warunków).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: