Aport znaku towarowego: amortyzacja a dochód wspólnika
2010-02-27 11:08
Przeczytaj także: Amortyzacja znaku towarowego w darowiźnie
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Podatnik zamierza wnieść w postaci aportu do spółki jawnej znak towarowy objęty prawami ochronnymi. Jest on autorem i jedynym posiadaczem praw do tego znaku, który do tej pory był wykorzystywany w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Znak ten nigdy nie był wyceniony, w związku z czym nie podlegał amortyzacji w firmie podatnika. Przed wniesieniem znaku do spółki podatnik dokona jego wyceny w wartości rynkowej. W zamian za wniesienie powyższego znaku otrzyma on udziały w spółce w wysokości wartości rynkowej tego znaku towarowego, od której spółka będzie dokonywała odpisów amortyzacyjnych. Podatnik ma wątpliwość, czy ustalając dochód z działalności spółki jawnej przypadający na poszczególnych wspólników - dla wspólnika wnoszącego ww. znak towarowy dokonywane przez spółkę odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej wniesionego znaku towarowego nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Jak stanowi art. 22 ust. 8 powołanej wyżej ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.
Zgodnie z art. art. 22b ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.) - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
W przeciwieństwie do środków trwałych, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, na nabycie których wydatki rozpoznawane powinny być jako koszt podatkowy w formie odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, iż prawa, które nie zostały wymienione wprost w tej ustawie jako wartości niematerialne i prawne nie mogą zostać zaliczone do tej kategorii. Tym samym nie podlegają amortyzacji.
W katalogu wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, przy spełnieniu określonych przesłanek, wymienione zostały prawa określone w ustawie - Prawo własności przemysłowej.
oprac. : Ministerstwo Finansów