Odliczenia od dochodu 2009: strata podatkowa
2010-02-22 12:33
Przeczytaj także: Odliczenia od dochodu 2008: strata podatkowa
Straty z działów specjalnych produkcji rolnej
Jak mówi art. 9 ust. 4 updof, przepisy w zakresie odliczenia straty stosuje się także do straty poniesionej w ramach działów specjalnych produkcji rolnej. Odliczenia takiego można dokonywać także w okresie następnych 5 lat. Tutaj ustawodawca zawarł jednak dodatkowy warunek. Otóż stratę można odliczyć, o ile dochód z działów specjalnych produkcji rolnej przez okres następnych pięciu kolejnych lat podatkowych będzie ustalany na podstawie ksiąg. Nie została jednak zdefiniowana sytuacja, w której podatnik rozliczy tę stratę wcześniej. Zdaniem autora, jeżeli np. strata z działów specjalnych produkcji rolnej zostanie rozliczona w następnych 4 latach, po czym w piątym roku podatnik przestanie prowadzić księgę - nie będzie to już miało wpływu na odliczenie straty. Nie będzie ona bowiem w tym roku już rozliczana.
Strata ze zbycia udziałów i papierów wartościowych
W art. 9 ust. 6 updof ustawodawca wskazał, iż zasady dotyczące odliczania strat stosuje się również do strat z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych, w tym z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka) i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Odliczenie tylko z tego samego źródła
Z art. 9 ust. 3 updof wynika jeszcze jeden bardzo ważny warunek. Przepis ten mówi bowiem, że strata z danego źródła przychodów pomniejsza jedynie dochód uzyskany z tego samego źródła. Co za tym idzie, stratę poniesioną z tytułu prowadzenia działalności, będzie można odliczyć jedynie od dochodu uzyskanego firmy. Nie będzie tego można dokonać np. od dochodu uzyskanego z umowy o pracę. Nie można także przykładowo pomniejszyć dochodu uzyskanego z prowadzonej działalności gospodarczej o stratę poniesioną na sprzedaży akcji itp.
Nie każdą stratę odliczymy
Poniesionej straty nie można odliczyć we wszystkich źródłach przychodu. Mówi o tym art. 9 ust. 3a updof. Zgodnie z nim przepisy dotyczące odliczenia straty nie mają zastosowania do strat z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
Omawianego wyżej odliczenia nie stosuje się także do strat ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego.
Odliczenie z tytułu poniesionej straty podatnicy wykazują w zeznaniach: PIT-28, PIT-36, PIT-36L i PIT-38.
Do pobrania
Rozliczenia roczne PIT 2009
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl