eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaStawka VAT na sznurek polipropylenowy

Stawka VAT na sznurek polipropylenowy

2010-02-12 06:03

Jedynie sznurek przeznaczony do maszyn rolniczych korzysta z opodatkowania 7-proc. stawką VAT. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 27.01.2010 r. nr ITPP1/443-1080/09/AJ.

Przeczytaj także: Na sprzęt pożarniczy dla gminy stawka VAT 22%

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka zajmuje się dystrybucją artykułów piśmienniczych, biurowych i sprzętu biurowego. W tym zakresie obsługuje kompleksowo różnego rodzaju firmy. Spółka wzięła udział w przetargu. W swojej ofercie dla towaru wykazanego w pozycji 360 o nazwie: sznurek polipropylenowy typu Bezalin (długość nie mniej niż 1400 m, waga nie mniej niż 2 kg) zastosowała 22-proc. stawkę podatku VAT. Zamawiający uznał powyższe za błędne, gdyż stawka podatku powinna tutaj wynosić 7 proc. Spółka nie posiada wiedzy o dalszym wykorzystaniu artykułu, sama dokonuje zakupu omawianego artykułu ze stawką 22%. W związku z tym zwróciła się z pytaniem jaką stawkę powinna zastosować na zbywany sznurek? Czy o możliwości zakwalifikowania decydują właściwości, czyli fakt, że może on być używany do maszyn rolniczych, czy też faktyczne przeznaczenie? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 wskazanej ustawy - wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 2 wskazanej ustawy dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 69 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, jako towary opodatkowane stawką podatku w wysokości 7% wymieniono sznurek do maszyn rolniczych bez względu na symbol PKWiU.

Dla oceny prawidłowości zastosowania obniżonej do wysokości 7% stawki podatku do dostawy sznurka bez względu na symbol PKWiU jedynymi przesłankami, które muszą być spełnione, aby obniżona stawka podatku miała zastosowanie są: rodzaj dostarczanego towaru określony jako sznurek oraz jego przeznaczenie do maszyn rolniczych.

Sam fakt, że przedmiotowy sznurek może być między innymi wykorzystywany do maszyn rolniczych nie jest jedynym kryterium uprawniającym do zastosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług. Podatnik, poza uwzględnieniem cech funkcjonalnych i użytkowych, powinien mieć bowiem na uwadze faktyczne przeznaczenie do zastosowania tego towaru przez nabywcę.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji artykułów piśmienniczych, artykułów biurowych i sprzętu biurowego. Ponadto Wnioskodawca dokonuje sprzedaży między innymi sznurka polipropylenowego, który nabywa ze stawką podatku od towarów i usług 22%. Wnioskodawca wskazuje, iż kontrahent dokonujący zamówienia nie prowadzi działalności rolniczej ani nie prowadzi obrotu artykułami rolniczymi, a w złożonym zamówieniu brak jest informacji na temat przeznaczenia zamówionego sznurka. Ponadto Wnioskodawca nadmienia, iż z informacji producentów wyrobów podobnych wynika, iż przedmiotowy sznurek ma szersze zastosowanie i występuje w obrocie zarówno ze stawką 7%, jak i 22%.

Mając na uwadze okoliczności przedstawione we wniosku oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż w tym konkretnym przypadku Wnioskodawca, przy ustalaniu ceny dla sznurka polipropylenowego, prawidłowo zastosował stawkę podstawową w wysokości 22%.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: