Odliczenia od dochodu 2009: darowizny
2010-02-08 10:32
Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko
Dla kogo darowizna?
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje ponadto, kto taką darowiznę powinien otrzymać, aby z odliczenia można było skorzystać. Otóż jej beneficjentami powinny być organizacje pozarządowe działające w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Organizacje te to z kolei niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia. Darowiznę taką można przekazać także na rzecz prowadzących działalność pożytku publicznego:
- osób prawnych i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
- stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego.
Odliczać nie można z natomiast darowizn przekazanych na rzecz (art. 3 ust. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie):
- partii politycznych;
- związków zawodowych i organizacji pracodawców;
- samorządów zawodowych;
-
fundacji, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego, chyba że:
a) przepisy odrębne stanowią inaczej,
b) majątek tej fundacji nie jest w całości mieniem państwowym, mieniem komunalnym lub mieniem pochodzącym z finansowania środkami publicznymi w rozumieniu ustawy o finansach publicznych lub
c) fundacja prowadzi działalność statutową w zakresie nauki, w szczególności na rzecz nauki; - fundacji utworzonych przez partie polityczne;
- klubów sportowych będących spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej
Odliczeniu nie podlegają również darowizny poniesione na rzecz(art. 26 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych):
- osób fizycznych,
- osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
Darowiznę trzeba udokumentować
Odliczenie przysługuje, jeżeli darowizna zostanie prawidłowo udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. W przypadku, gdy przekazano darowiznę inną niż pieniężna, dowodem będzie dokument, z którego wynika wartość darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.
Jeden limit na trzy różne odliczenia
W ramach omawianej ulgi odliczyć można jedynie darowizny w wysokości nieprzekraczającej 6% dochodu. W limicie tym mieszczą się jednak jeszcze dwa inne rodzaje darowizn, tj.:
- na rzecz kultu religijnego
- na rzecz krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi, potocznie nazywane ulgą na krew
Łączna wartość odliczenia z tytułu tych darowizn nie może w danym roku przekroczyć 6% dochodu podatnika.
Dla kogo ulga?
Z odliczenia mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-28, PIT-36 i PIT-37.
Do pobrania
Rozliczenia roczne PIT 2009
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl