Prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasie
2010-02-06 05:47
Przeczytaj także: Kasa fiskalna gdy podatnik czynny lub zwolniony z VAT
Od początku trwania ferii zimowych, urzędy kontroli skarbowej rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę działania prowadzące do ujawniania przypadków nie rejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych. Inspektorzy kontroli skarbowej wzięli "pod lupę" zwłaszcza branżę handlową, usługową, gastronomiczną i rozrywkową. Zintensyfikowane działania kontroli skarbowej mają nie tylko prewencyjny cel, ale także ograniczenie szarej strefy.W ubiegłym roku podczas podobnej akcji, inspektorzy kontroli skarbowej za wykroczenia związane z kasami rejestrującymi wymierzyli ponad 30 tysięcy mandatów, na łączną kwotę ponad 7 mln zł. Nie ewidencjonowanie obrotu na kasie (nie wydawanie paragonów fiskalnych nabywcom towarów i usług) jest częstą praktyką, stosowaną szczególnie w miejscowościach turystycznych oraz podczas sezonowej aktywności gospodarczej (święta, imprezy andrzejkowe i noworoczne). Wiedzą o tym inspektorzy kontroli skarbowej i kontynuują intensywne działania rozpoczęte już w 2009 r., kiedy to intensywnie kontrolowali m.in. punkty sprzedaży w nadmorskich miejscowościach.
Kontrola skarbowa wielokrotnie apelowała o świadome zakupy i domaganie się wydania paragonu przez sprzedawcę, gdyż wykazywanie podatku należnego na paragonie fiskalnym związane jest zarówno z interesem budżetu państwa, jak również dotyczy także praw konsumentów. Paragon oprócz swoich podstawowych (fiskalnych) funkcji, ułatwia bowiem konsumentom dochodzenie swoich praw w przypadku, kiedy zakupiony towar lub usługa nie odpowiada jakości deklarowanej przez sprzedawcę lub posiada wady. Jednocześnie sprzyja stosowaniu czystych reguł konkurencji, bo każdy sprzedawca w momencie wydawania paragonu rejestruje swoje obroty, a zapłacony przez niego podatek powróci do konsumenta w sposób pośredni - poprzez czynności finansowane z budżetu państwa (np. opiekę zdrowotną czy szkolnictwo).
Nie można zapominać również, iż zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym, każda osoba, która dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wyda paragonu potwierdzającego sprzedaż, popełnia czyn zabroniony. Do odpowiedzialności karnej może być pociągnięty również właściciel lub kierownik sklepu, który nie dopełnił obowiązku nadzoru. Postępowanie mandatowe ma zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości, a grzywna wydaje się wystarczającą reakcją na popełnione wykroczenie skarbowe. Nie ma przy tym znaczenia, na jaką kwotę dokonano uszczuplenia - liczy się sam fakt naruszenia przepisów.
Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!
oprac. : Vademecum VAT