VAT naliczony od zakupu motocykla i paliwa do niego
2010-01-28 11:55
Przeczytaj także: Sprzedaż nieruchomości: Oświadczenie o opodatkowaniu VAT w akcie notarialnym
Obecnie podatnicy mogą odliczać całą kwotę podatku naliczonego przy nabywaniu motocykli, jak również mogą odliczać podatek naliczony przy nabywaniu paliwa do motocykli.Przez kilka ostatnich lat sporne było, w jakim zakresie podatnicy mogą odliczać podatek naliczony przy nabywaniu motocykli oraz czy mogą odliczać podatek naliczony przy nabywaniu paliwa do motocykli. Istniały dwa stanowiska w tej kwestii.
Zwolennicy pierwszego (dominującego ze stanowisk) przyjmowali, że motocykle stanowią pojazdy samochodowe w rozumieniu VAT (co było uzasadnione tym, że motocykle stanowią pojazdy samochodowe na gruncie przepisów prawa o ruchu drogowym, art. 2 pkt 45 ustawy Prawo o ruchu drogowym).
Przyjęcie takiego stanowiska oznaczało, że przy zakupie motocykli obowiązywało ograniczenie kwoty podatku naliczonego do 60%, nie więcej niż 6.000 zł (art. 86 ust. 3 ustawy o VAT) oraz wyłączenie możliwości odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa do motocykli (zob. art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).
Stanowisko takie reprezentowała część sądów administracyjnych (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 czerwca 2007 r. - sygn. akt III SA/Wa 1102/07, niepubl.) oraz było jednolicie reprezentowane przez organy podatkowe (zob. m.in. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 września 2008 r. - sygn. ILPP1/443-586/08-2/AI).
Zgodnie z drugim stanowiskiem motocykle nie są pojazdami samochodowymi w rozumieniu VAT, gdyż na gruncie stosowanej dla celów podatkowych PKWiU z 1997 r. zaliczane są do odrębnego niż pojazdy samochodowe grupowania. Przyjęcie takiego stanowiska oznaczało, że przytoczone ograniczania nie dotyczą motocykli, a w konsekwencji kwotę podatku naliczonego przy zakupie motocykli stanowi cała kwota podatku z faktury, a jednocześnie podatnicy mogą odliczać podatek naliczony przy zakupie paliwa do motocykli.
Stanowisko takie reprezentowało część sądów administracyjnych (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 28 marca 2007 r. - sygn. akt III SA/Gl 608/06, niepubl.), lecz było zdecydowanie odrzucane przez organy podatkowe.
Spór powyższy obecnie nie ma jednak większego znaczenia ze względu na wydanie przez Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (potocznie nazywany Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości) wyroku z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora.
W wyroku tym Trybunał uznał, że z chwilą wejścia do Unii Europejskiej Polska bezprawnie zmieniła na niekorzyść podatników przepisy VAT w zakresie odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa.
Wyrok ten (w powiązaniu z klauzulą stałości określoną w art. 176 Dyrektywy) stanowi podstawę do odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa do pojazdów samochodowych, które uprawniały do takich odliczeń na gruncie przepisów obowiązujących do końca kwietnia 2004 r., jak również do odliczania w całości podatku naliczonego przy nabywaniu takich pojazdów samochodowych (co potwierdził Minister Finansów w interpretacji ogólnej - zob. interpretację z 13 lutego 2009 r. - PT3/812/4/15//CZE/09/185). Do grupy takich pojazdów samochodowych należą, między innymi, motocykle.
Powoduje to, że obecnie podatnicy mogą - w oparciu o wskazany wyrok Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich oraz przepisy unijne (art. 176 Dyrektywy) - odliczać całą kwotę podatku naliczonego przy nabywaniu motocykli, jak również mogą odliczać podatek naliczony przy nabywaniu paliwa do motocykli (oczywiście w zakresie, w jakim motocykle wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych - zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).
Czasopismo "Rachunkowość dla Praktyków" to praktyczne wskazówki dotyczące najnowszych zmian w podatkach, rachunkowości i ubezpieczeniach społecznych, przeznaczone dla doświadczonych księgowych i głównych księgowych, dla kogoś takiego jak Ty!
oprac. : Tomasz Krywan / Rachunkowość dla Praktyków