eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePrezenty dołączone do towarów a podatek VAT

Prezenty dołączone do towarów a podatek VAT

2010-01-26 12:34

Niejednokrotnie, w celu promocji swoich produktów, firmy dodają do sprzedawanych towarów różnego rodzaju gratisy, które wcześniej nabywają. Czy od ich zakupu przysługuje odliczenie podatku VAT? A co z podatkiem należnym?

Przeczytaj także: Odliczenie VAT z faktur kosztowych sprzed rejestracji jest zgodne z prawem

W zakresie podatku naliczonego od zakupu gratisów, organy podatkowe stoją na bardzo korzystnym stanowisku dla podatników. Otóż, jeżeli zakup towarów w celu ich nieodpłatnego przekazania w ramach działalności marketingowej ma służyć zwiększeniu sprzedaży opodatkowanej, prawo do odliczenia podatku naliczonego od takich zakupów przysługuje na zasadach ogólnych. Przypomnijmy, iż zgodnie z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług, VAT naliczony z faktur zakupowych można odliczyć w okresie rozliczeniowym (miesiącu albo kwartale), w którym podatnik otrzymał fakturę, bądź w jednym z dwóch kolejnych okresów.

Niestety stanowisko fiskusa nie jest tak korzystne dla podatników w zakresie podatku należnego od rozdanych gratisów. Tutaj uważa on bowiem, że każde nieodpłatne przekazanie towaru (oprócz drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek), podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Organy podatkowe powołują się w tej materii na art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Przepis ten mówi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Dodajmy w tym miejscu, że przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary (art. 7 ust. 4):
  1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
  2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Odmiennego zdania w omawianej wyżej kwestii są jednak sądy administracyjne. Te bowiem uznają, co wydaje się być stanowiskiem prawidłowym w myśl literalnego brzmienia art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, że nieodpłatne przekazanie towarów należy opodatkować tym podatkiem jedynie w sytuacji, gdy nie jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Natomiast w przypadku sprzedaży premiowej poprzez dołączanie do oferowanych towarów różnego rodzaju gratisów, mających na celu zwiększenie ilości sprzedawanych towarów, trudno mówić, że nie ma związku pomiędzy tymi działaniami a prowadzoną działalnością gospodarczą. Co za tym idzie, takie nieodpłatne przekazanie nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Niestety zastosowanie się do powyższego z bardzo dużym prawdopodobieństwem zakończy się sporem z fiskusem, który swój finał znajdzie w sądzie.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: