eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaLeasing dla firm: umorzenie długu a obowiązki płatnika

Leasing dla firm: umorzenie długu a obowiązki płatnika

2010-01-26 07:53

Przeczytaj także: Zbycie majątku (nieruchomości) po 5 latach z podatkiem dochodowym?


Pojęcie „umorzenie zobowiązania” obejmuje sytuację, w której zobowiązanie wygasa, mimo że nie zostało faktycznie wykonane. Zatem w wypadku, w którym Spółka odstępuje od dochodzenia roszczeń przypadających na jej rzecz, a powstałych na gruncie zawartych umów leasingu zawartych z osobami fizycznymi, zdaniem Spółki można uznać, że dochodzi do umorzenia zobowiązań z tytułu takich umów leasingu. W ocenie Spółki umorzenie tego typu zobowiązań może być objęte dyspozycją art. 14 ust 2 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie, na mocy art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 ustawy o pdof, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12 — 14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Sformułowanie „w szczególności” wskazuje, iż definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i tym samym powyższa ustawa w swoich założeniach daje podstawy prawne, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w art. 20 ust 1 w/w ustawy, a zatem m. in. przychody uzyskane w związku z umorzeniem zobowiązań wynikających z zawartych umów leasingu osobom fizycznym, o ile takie przychody nie zostały wymienione w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powyższego wynika ze przysporzenie majątkowe wynikające z umorzenia osobom fizycznym zobowiązań może być, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych traktowane jako przychody pochodzące z następujących źródeł przychodów:

1. przychody z działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lub
2. przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę, iż w art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody z działalności gospodarczej została wskazana wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, zdaniem Spółki należy uznać, iż w przedmiotowym stanie faktycznym przychody uzyskane przez osoby fizyczne z tytułu umorzonych zobowiązań wynikających z zawartych umów leasingu, stanowią przychód z działalności gospodarczej.

Jeżeli osoby fizyczne zawarły umowę leasingu w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, wówczas także umorzenie zobowiązań wynikających z takiej umowy powinno powodować powstanie przychodu z działalności gospodarczej.

W ocenie Spółki charakter zobowiązania powinien stanowić główne kryterium klasyfikacji dochodu. Jeżeli zatem umowa leasingu była związana z działalnością gospodarczą, wówczas także umorzenie zobowiązań powstałych w związku z przedmiotową umową powinno stanowić przychód z działalności gospodarczej.

Zawarte z dłużnikami - osobami fizycznymi umowy leasingu były związane z prowadzoną przez te osoby pozarolniczą działalnością gospodarczą, zaś środki trwałe będące przedmiotem tych umów były używane w związku z tą działalnością.

Spółka wskazała, iż podobne wnioski wynikają z interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 grudnia 2008 r., która dotyczyła kredytów bankowych (sygn.: ITPB1/415-506a/08/AK), zgodnie z którą „w sytuacji, gdy dłużnikami Banku są osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi, które zaciągnęły kredyt w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (...) umorzone i przedawnione należności - nie mieszczą się w dyspozycji art. 20 omawianej ustawy”.

W konsekwencji, zdaniem Spółki przychód, który może powstać po stronie osób fizycznych w związku z umorzeniem zobowiązań z tytułu umów leasingu będzie stanowić przychód, o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uwzględniając powyższe, w ocenie Spółki przepis art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedmiotowym wypadku nie znajdzie zastosowania, a zatem Spółka nie będzie zobowiązana sporządzać informacji PIT-8C, w sytuacji, w której umarzać będzie zobowiązania osobom fizycznym, które zawarły umowę leasingu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: