Leasing dla firm: umorzenie długu a obowiązki płatnika
2010-01-26 07:53
Przeczytaj także: Zbycie majątku (nieruchomości) po 5 latach z podatkiem dochodowym?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Spółka chce częściowo oddłużyć grupę dłużników w ten sposób, że dłużnicy spłacą część długu, w zamian za co spółka umorzy im pozostałą część zobowiązania. Umarzane będą wierzytelności z tytułu umów leasingu zawartych z osobami fizycznymi prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą. Wierzytelności te obejmują: opłaty leasingowe niezapłacone przez dłużników w terminie, odszkodowania, odsetki za zwłokę, opłaty windykacyjne, opłaty za wycenę przedmiotów leasingu. Powstała wątpliwość, czy na spółce, z tytułu umarzania powyższym podmiotom wskazanych wierzytelności, będą ciążyć obowiązki wystawiania informacji podatkowej PIT-8C? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem spółki i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny tego stanowiska. A to było następujące:
Zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Tym samym, obowiązek sporządzenia informacji podatkowej będzie ciążył na Spółce, w przypadku gdy po stronie osoby fizycznej umorzenie będzie powodować, że powstanie przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawiera katalog źródeł przychodów, do których zalicza się m.in.:
* przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej — art. 10 ust 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
* inne źródła przychodów — art. 10 ust 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności gospodarczej uznaje się wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek).
Na gruncie art. 353 ustawy Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, dalej jako: „k c” ) zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić.
oprac. : Ministerstwo Finansów