Grzywna i odsetki a koszty podatkowe firmy
2010-01-23 08:20
Przeczytaj także: Jakie podatki można wliczyć w koszty uzyskania przychodu?
OdpowiedźJak stanowią przepisy art. 23 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 18 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów nie są grzywny i kary pieniężne orzeczone w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia oraz odsetki od tych grzywien i kar.
Ustawodawca uniemożliwia zatem traktowanie jako kosztów uzyskania przychodu określonych kar i grzywien (zarówno na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i od osób fizycznych).
Muszą być one jednak wymierzone w ściśle sformalizowany sposób, a mianowicie w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym, czy w sprawach o wykroczenia.
W przedstawionym stanie faktycznym grzywna została wymierzona w postępowaniu karnym skarbowym, w związku z tym nie ma możliwości traktowania takiego wydatku jako kosztu podatkowego.
Potwierdzeniem tego stanowiska jest interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 stycznia 2008 r. (nr ITPB1-415/404/07/IG). Stwierdzono w niej, że: ,,na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 15 ustawy (...) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów grzywien i kar pieniężnych orzeczonych w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia oraz odsetek od tych grzywien i kar. Zatem kara w postaci grzywny administracyjnej wyznaczona w sprawie o wykroczenie administracyjne przez Urząd Celny oraz odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowej zapłaty należności z tytułu grzywny administracyjnej i opłat celnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów."
Do kosztów uzyskania przychodów nie będą mogły być zaliczone również wydatki z tytułu odsetek od grzywien i kar pieniężnych. W większości przypadków do należności z tytułu kar pieniężnych orzekanych w postępowaniu administracyjnym odpowiednio stosuje się przepisy dotyczące zobowiązań podatkowych, zawarte w ordynacji podatkowej. Oznacza to m.in., że należności te będą podlegały oprocentowaniu na analogicznych zasadach, jak zaległości podatkowe.
Podstawa prawna
- art. 23 ust. 1 pkt 15 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
- art. 16 ust. 1 pkt 18 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.).
Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.
oprac. : Koszty w Firmie