eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweInformacja PIT-11 gdy był przychód

Informacja PIT-11 gdy był przychód

2010-01-22 12:54

Okres styczeń - kwiecień 2010 r. to czas rozliczeń podatkowych z tytułu dochodów uzyskanych w roku 2009. Znakomita większość podatników wypełnia swoje zeznania podatkowe m.in. na podstawie informacji otrzymanych od zakładów pracy, oznaczonych symbolem PIT-11. Formularz ten jednak pracodawca wystawia tylko wtedy, gdy pracownik uzyskał w danym roku przychód.

Przeczytaj także: Od 2009 r. PIT-11 w trakcie roku tylko na wniosek

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Podatnik podjął zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę w listopadzie 2009 r. Pierwsze wynagrodzenie miał otrzymać w grudniu 2009 r. Jednakże wskutek trudności ekonomicznych pracodawcy, wynagrodzenie listopadowe zostało wypłacone razem z grudniowym w styczniu 2010 r. Czy w takiej sytuacji pracodawca jako płatnik powinien wystawić pracownikowi PIT-11?

Art. 31 ustawy o podatku od dochodowym od osób fizycznych mówi, iż zakłady pracy są obowiązani jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Z kolei art. 39 ust. 1 tejże ustawy wskazuje, że w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika informacje PIT-11.

Należy jednak pamiętać, iż pełnienie roli płatnika przez zakład pracy nie powstaje w chwili nawiązania samego stosunku pracy. Istotna jest tutaj wypłata należności z tego tytułu (czyli wynagrodzenia za pracę). Dopiero bowiem w tym momencie na zakładzie pracy, jako płatniku ciążą określonego rodzaju obowiązki.

W naszym przykładzie zakład pracy w 2009 r. nie wypłacił (postawił do dyspozycji) pracownikowi żadnego wynagrodzenia za pracę. Trudno zatem uznać, iż w tym roku wystąpił on w roli płatnika. Co za tym idzie, zdaniem autora w takiej sytuacji zakład pracy nie powinien wystawić pracownikowi informacji PIT-11.

Za takim tokiem rozumowania przemawia także fakt, iż w informacji tej wykazuje się jedynie faktycznie osiągnięte w danym roku podatkowym przychody. Nasz podatnik natomiast takich nie miał, w związku z czym, jego PIT-11 za 2009 rok miałby jedynie wartości zerowe.

Wynagrodzenie za listopad 2009 r. lecz wypłacone dopiero w styczniu 2010 r. podatnik rozliczy w zeznaniu rocznym za rok 2010. Także zakład pracy, jako płatnik, wynagrodzenie to powinien wykazać w informacji PIT-11 za rok 2010, czyli faktycznej jego wypłaty.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: