Sprzedaż działek budowlanych przez nie-rolnika a VAT
2010-01-14 08:01
Przeczytaj także: VAT od sprzedaży działek budowlanych
Działalność gospodarcza – ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Powyższe oznacza, że dostawa towarów (w tym przypadku gruntów) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.
Ponadto należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż w roku 1993 Wnioskodawca zakupił pięć przyległych do siebie działek rolnych o łącznej powierzchni 2,4394 ha. Pierwszą działkę o pow. 0,32 ha Zainteresowany nabył w drodze umowy sprzedaży w dniu 9 marca 1993 r. od osoby fizycznej. Pozostałe cztery działki o pow. 2,19 ha zostały zakupione od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa na mocy umowy sprzedaży w dniu 2 lipca 1993 r. Były to działki niezabudowane. W tym czasie Wnioskodawca uzyskał uprawnienia rolnicze, albowiem zakup ww. nieruchomości miał być podstawą utworzenia gospodarstwa rolnego.
Na skutek niskiej klasy gleby, grunty te były V i VI klasy, produkcja stała się nieopłacalna. Z tych przyczyn Zainteresowany zaprzestał produkcji rolnej na tych gruntach. W roku 2000 powyższa nieruchomość, położona w Gminie objęta została ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy z przeznaczeniem na tereny budowlane, a w roku 2008 na mocy decyzji Burmistrza dokonano podziału ww. nieruchomości na 13 działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną lub bliźniaczą. Wnioskodawca zamierza dokonywać zbycia działek w miarę napływania ofert kupna.
Ponadto, Zainteresowany oświadczył, że nigdy nie był rolnikiem ryczałtowym w myśl ustawy o VAT i nie prowadził działalności gospodarczej. Zaprzestał działalności rolniczej w związku z nieopłacalnością produkcji oraz z ustaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zainteresowany nigdy nie sprzedawał produktów rolnych. Warzywa uprawiane na przedmiotowym gruncie służyły na potrzeby Wnioskodawcy i jego rodziny.
W związku z powyższym sprzedaż działek dokonana przez Wnioskodawcę nie stanowi działalności gospodarczej, z uwagi na fakt, iż transakcja nie ma charakteru zarobkowego, lecz związana jest z przysługującym mu prawem do rozporządzania własnym majątkiem, albowiem brak jest przesłanek do uznania działań Zainteresowanego za działalność handlowca. Wynika to z faktu, że Wnioskodawca nabył przedmiotowe działki do majątku osobistego kilkanaście lat temu, do celów prywatnych. Nie miał zamiaru dokonywać ich dalszej odsprzedaży. Grunt został nabyty w celu prowadzenia produkcji rolniczej (Zainteresowany od roku 2000 nie prowadził działalności rolniczej na ww. nieruchomości), a produkty rolne otrzymane z uprawy przedmiotowego gruntu wykorzystywał na własne potrzeby. Przedmiotowe działki nie były nigdy wykorzystywane przez Pana do prowadzenia działalności gospodarczej.
Reasumując, zbycie przedmiotowych działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów