Ryczałt ewidencjonowany: odliczenia w PIT-28 za 2009 r.
2010-01-08 13:26
Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany: odliczenia w PIT-28
W stosunku do roku 2008 nie przybyły żadne nowe ulgi, z których podatnicy płacący ryczałt mogliby skorzystać. Żadna z ulg nie uległa także likwidacji. Pewnej modyfikacji uległy jedynie przepisy w zakresie przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Te dotyczą jednak strony formalnej (określania jednostek uprawnionych do skorzystania z tego podatku) a nie sposobu odliczenia w samym PIT.Tak więc, podobnie jak i w latach poprzednich, podatnicy opodatkowani ryczałtem mogą odliczyć od osiągniętego przychodu wydatki określone w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz stratę, o której mowa w art. 9 ust. 3 i 3a tejże ustawy. Mówi o tym art. 11 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Oczywiście odliczeń tych można dokonać jedynie pod warunkiem, że powyższe nie zostały odliczone od dochodu opodatkowanego zgodnie z ustawą o podatku dochodowym bądź nie zostały zaliczone tam do kosztów uzyskania przychodów.
Przed opisaniem wybranych odliczeń dodajmy także, iż w sytuacji, gdy podatnik osiąga przychody opodatkowane wg różnych stawek ryczałtu, powyższych odliczeń dokonuje od każdego z rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu w ogólnej kwocie przychodów. Co za tym idzie podatnik sam nie może zdecydować, iż np. o wszystkie odliczenia będzie chciał zmniejszyć przychód opodatkowany stawką ryczałtu w wysokości 8,5 %, gdy jednocześnie osiągnął przychody opodatkowane także stawką 3%. Nie ma tutaj dowolności.
Najpierw strata z lat ubiegłych
Zarówno w przepisach ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, jak i w samym formularzu PIT-28 jako pierwsze odliczenie od przychodu została wskazana poniesiona na działalności gospodarczej strata z lat ubiegłych. Należy tutaj pamiętać, iż w jednym roku nie można odliczyć więcej niż 50% wysokości takiej straty. Co za tym idzie, musi ona być rozliczana przez co najmniej 2 lata. Limitowany jest także okres, w którym podatnik o tę stratę może pomniejszyć uzyskany w danym roku przychód. Otóż stratę można odliczać jedynie w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Tak więc przykładowo stratę poniesioną w roku 2006 można odliczyć w latach 2007-2011. Po tym okresie nieodliczona część tej straty przepadnie.
Oczywiście na ryczałcie podatnik wykazuje jedynie przychody podlegające opodatkowaniu. Tym samym wykluczone jest na tej formie opodatkowania uzyskanie straty podatkowej. Jeżeli jednak w latach wcześniejszych działalność gospodarcza podatnika była opodatkowana na zasadach ogólnych i wtedy poniósł on stratę, po czym przeszedł na ryczałt – może ową stratę od przychodu odliczyć.
Następnie składki na ubezpieczenie społeczne (ZUS)
Od uzyskanego przychodu podatnik może także pomniejszyć o zapłacone w roku podatkowym składki bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz osób z nim współpracujących, o których mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w tym także zapłacone ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne podatnika lub osób z nim współpracujących z działalności wykonywanej poza granicami RP na terytorium Unii Europejskiej, o ile nie zostały one odliczone od dochodu w tym państwie członkowskim (por. art. 11 ust. 1 ustawy o ryczałcie w związku z art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl