Agroturystyka: wynajem pokoi a podatek dochodowy
2010-01-05 12:28
Przeczytaj także: Agroturystyka a podatek dochodowy
Jak wskazuje art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Działalnością rolniczą jest natomiast (art. 2 ust. 2 updof) działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:- miesiąc - w przypadku roślin,
- 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
- 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
- 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
Agroturystyka polega natomiast na zapewnianiu turystom przez gospodarstwa rolne głównie noclegów wraz z wyżywieniem. W jej ramach mogą się mieścić także dodatkowe atrakcje, jak np. kuligi, przejażdżki bryczkami itp. Trudno powyższe uznać za działalność rolniczą. Do usług tych będą więc miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Co do zasady usługi agroturystyczne będą zatem opodatkowane podatkiem dochodowym. Warto w tym miejscu jednak zwrócić uwagę na pewne zwolnienie, które zostało zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 43 updof. Przepis ten mówi, iż wolne od tego podatku są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5,
Zgodnie z powyższym zatem ustawodawca wprowadził pewną preferencję podatkową właśnie dla rolników, którzy postanowili przeznaczyć część swoich budynków na działalność agroturystyczną. Aby jednak z tej preferencji skorzystać, należy spełnić pewne warunki wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 43 updof.
W naszym przypadku niestety tak nie jest. Co prawda liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5, lecz znajdują się one w budynku gospodarczym a nie mieszkalnym. Tym samym uzyskane z tego tytułu dochody trzeba będzie opodatkować podatkiem dochodowym.
Ważne
Aby skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 43 updof, należy spełniać łącznie wszystkie wymienione w tym przepisie warunki. Niespełnienie chociażby jednego z nich pozbawia prawa do tego zwolnienia.
![Gospodarstwo agroturystyczne niekiedy jako działalność gospodarcza [© WALTER MAPELLI - Fotolia.com] Gospodarstwo agroturystyczne niekiedy jako działalność gospodarcza](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/Gospodarstwo-agroturystyczne-niekiedy-jako-dzialalnosc-gospodarcza-161166-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl