Podatek od nieruchomości: zwrot a przychód podatkowy
2010-01-01 12:38
Przeczytaj także: Kiedy rozliczyć zwrot podatku od nieruchomości?
Odpowiedź:Jeśli podatki i opłaty zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, wówczas zwrócone podatki i opłaty będą stanowiły przychód w części, w jakiej zostały wcześniej uznane za koszty uzyskania przychodów.
Oznacza to, że jeśli firma podatek od nieruchomości wynikający z deklaracji podatkowej za dany rok podatkowy zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych, w takiej części w jakiej wcześniej podatek od nieruchomości zaliczono do kosztów uzyskania przychodu nadpłata będzie stanowiła przychód podatkowy dla firmy (art. 12 ust. 4 pkt 6 updop).
Momentem rozpoznania przychodu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, będzie moment faktycznego otrzymania przez firmę zwrotu nadpłaconego podatku. Nadpłata w podatku od nieruchomości, wynikająca z wydanej przez organ podatkowy decyzji określającej wysokość tej nadpłaty za lata ubiegłe, jak również ze złożonej przez podatnika deklaracji korygującej za lata ubiegłe, stanowi przychód podatkowy w dacie zwrotu kwoty nadpłaty przez organ podatkowy (kasowe rozpoznanie przychodu). Data zarachowania w księgach rachunkowych decyzji, stwierdzającej powstanie nadpłaty nie stanowi podstawy do uznania, że w tej dacie należy rozpoznać przychód podatkowy, gdyż regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wiążą datę rozpoznania przychodu z datą otrzymania przez spółkę zapłaty, nie zaś zarachowania przychodu należnego w księgach rachunkowych.
Momentem powstania przychodu pieniężnego jest moment otrzymania, czyli wpływu, bezpośrednio do majątku podatnika względnie na jego rachunek wymienionych środków, skutkującego powstaniem po stronie podatnika możliwości dysponowania tymi środkami. W obrocie bezgotówkowym będzie to dzień uznania rachunku bankowego podatnika jako rachunku wierzyciela.
Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.
![Podatek od nieruchomości 2025 - co nowego czeka przedsiębiorców? [© beeboys - Fotolia.com] Podatek od nieruchomości 2025 - co nowego czeka przedsiębiorców?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatki-i-oplaty-lokalne/Podatek-od-nieruchomosci-2025-co-nowego-czeka-przedsiebiorcow-264335-150x100crop.jpg)
oprac. : Hubert Składnik / Podatki dochodowe w praktyce