Grunt rolny: sprzedaż a podatek VAT
2009-12-30 06:17
Przeczytaj także: Sprzedaż działek przez rolnika ryczałtowego a VAT
Jak wskazuje art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarami natomiast są (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT) rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.Od powyższej zasady ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki. Jeden z nich, zawarty w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT mówi, iż zwalnia się od tego podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Zgodnie z przytoczonym przepisem zwolniona z podatku będzie zatem np. dostawa gruntów rolnych czy leśnych. Należy przy tym pamiętać o bardzo istotnej kwestii. Otóż, jak wskazuje przywołany wyżej przepis, opodatkowana podatkiem VAT jest nie tylko dostawa towarów budowlanych ale także tych, które jedynie potencjalnie mogą stanowić tereny budowlane. Podstawową rolę w tej kwestii odgrywa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli bowiem przedmiotem sprzedaży będzie teren obecnie używany pod uprawę roli czy też leśny, który jednocześnie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod zabudowę, to sprzedaż ta także będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Dodajmy w tym miejscu, iż rodzaje użytków gruntowych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków Dz. U. nr 38, poz. 454. §67 tego rozporządzenia mówi, iż wyróżnia się następujące ich grupy:
- użytki rolne,
- grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione,
- grunty zabudowane i zurbanizowane,
- użytki ekologiczne, oznaczone symbolem złożonym z litery "E" oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego określającego sposób zagospodarowania lub użytkowania terenu, np. E-Ws, E-Wp, E-Ls, E-Lz, E-N, E-Ps, E-R,
- nieużytki, oznaczone symbolem - N,
- grunty pod wodami,
- tereny różne oznaczone symbolem -Tr.
Jeżeli zatem zbywany w grunt w chwili sprzedaży był sklasyfikowany jako grunt rolny, jego sprzedaż będzie zwolniona z podatku. Jeżeli natomiast okazałoby się, iż był on sklasyfikowany jako grunt przeznaczony pod zabudowę, jego sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu wg stawki 22%. Bez znaczenia pozostaje tutaj fakt, czy w chwili nabycia tego gruntu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, czy też nie.
![Sprzedaż żwirowni zwolniona z podatku VAT? [© FikMik - Fotolia.com] Sprzedaż żwirowni zwolniona z podatku VAT?](https://s3.egospodarka.pl/grafika/sprzedaz-gruntu/Sprzedaz-zwirowni-zwolniona-z-podatku-VAT-ZKDwv5.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl