Zakup a koszty firmy gdy faktura od firmującego
2009-12-22 11:49
Przeczytaj także: Księga podatkowa: na skup złomu od ludności dowód wewnętrzny
OdpowiedźPrzedstawiony problem dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, nie zaś VAT, gdzie faktura jest często jedynym dokumentem, w świetle którego oceniane są skutki podatkowe określonych zdarzeń, np. prawo do odliczenia podatku naliczonego.
W rozliczeniach z tytułu podatku dochodowego faktura pełni funkcję jednego z możliwych dowodów służących wykazaniu, że określony wydatek został poniesiony. Jeżeli zaś zawiera ona dane nieprawdziwe co do przedmiotu transakcji lub uczestniczących w niej podmiotów, to wprawdzie jest dowodem nierzetelnym, ale okoliczność ta nie wyklucza dowodzenia w inny sposób faktu poniesienia wydatku i zasadności jego uwzględnienia w kosztach podatkowych
W podatku dochodowym rozróżnienie, czy zakupu dokonano od podmiotu firmującego działalność kogoś innego, czy też w fakturze jako sprzedawcę wskazano podmiot nieistniejący ma istotne, ale nie decydujące znaczenie. Jeśli (nawet w przypadku firmanctwa) transakcje są rzeczywiste, towar istnieje i za jego dostarczenie dokonywana jest zapłata to trudno podważyć kosztowy (w sensie podatku dochodowego) charakter owej zapłaty. Niewątpliwie wydatek został poniesiony - w myśl art. 15 ust. 1 updop - w celu osiągnięcia przychodu. Tyle tylko, że jedna ze stron transakcji jest innym zidentyfikowanym podmiotem niż wynika to z dokumentującej ją faktury.
Reasumując, nabycie towarów od firmującego nie pozbawia nabywcy możliwości zaliczenia wydatku poniesionego na ten zakup do kosztów uzyskania przychodów, jeśli transakcja faktycznie miała miejsce.
Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.
oprac. : Ryszard Kubacki / Podatki dochodowe w praktyce