eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaWDT: brak przemieszczenia towaru a stawka VAT

WDT: brak przemieszczenia towaru a stawka VAT

2009-12-20 09:59

Przeczytaj także: Przemieszczenie i sprzedaż towarów w UE: rozliczenie VAT


Każdy rodzaj dostawy, w wykonaniu której następuje wywóz towarów, konstytuować będzie wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w miesiącu grudniu 2008 r. Spółka wykonała na zamówienie kontrahenta duńskiego konstrukcję stalową i wystawiła fakturę VAT. Kontrahent duński fakturę przyjął, uiścił należność, ale towaru nie odebrał zwracając się z prośbą o przechowanie w magazynie Spółki. Spółka w deklaracji za m-c grudzień 2008 r. wykazała ową sprzedaż jako krajową ze stawką 22%. W miesiącu sierpniu 2009 r. kontrahent duński towar odebrał i wywiózł do Danii. Spółka otrzymała dokumenty potwierdzające wywóz towaru do Danii i potwierdzenie odbioru towaru przez kontrahenta 16 września 2009 r. Spółka zamierza wystawić fakturę korygującą we wrześniu 2009 r. oraz skorygować deklarację za grudzień 2008 r. zmniejszając sprzedaż krajową i wykazując wewnątrzwspólnotową dostawę towaru.

Zatem z powyższego wynika, że opisana przez Wnioskodawcę dostawa nie spełnia definicji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, gdyż w wyniku dokonanej przez Wnioskodawcę czynności (przeniesienie prawa własności) nie nastąpił wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Wnioskodawca bowiem zobowiązał się do magazynowania sprzedanego w grudniu 2008 r. towaru do sierpnia 2009 r. kiedy to nabywca towaru, kontrahent z Danii, wywiózł towar na terytorium Danii. W tym stanie sprawy zasadne było wystawienie faktury VAT i opodatkowanie sprzedaży ze stawką krajową, gdyż odbyła się ona na terytorium Polski.

W przedmiotowej sytuacji w odniesieniu do transakcji dokonanej przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta z Danii zastosowanie znajdzie przepis art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Zatem w przypadku gdy towary po ich nabyciu nie są przemieszczane, wówczas miejscem dokonania dostawy jest to miejsce, w którym znajdują się w momencie dostawy. W związku z tym miejscem świadczenia dla przedmiotowej dostawy jest terytorium Polski.

Podkreślić należy, iż w przypadku gdy, jak wynika z opisu stanu faktycznego, nabywca z Danii wywiózł nabyty od Wnioskodawcy i przez niego magazynowany towar z terytorium kraju do Danii, wówczas wystąpiła u nabywcy z Danii wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru opodatkowana na terytorium Polski, o której mowa w art. 13 ust. 3 ww. ustawy, w myśl tego przepisu za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Reasumując, z uwagi na to, iż towar będący przedmiotem dostawy opuścił terytorium Polski jako towar należący już do kontrahenta mającego siedzibę na terytorium Danii, nie zostanie spełniony warunek konieczny do uznania przedmiotowej dostawy dokonanej przez Wnioskodawcę jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W związku z powyższym dostawę tę należy opodatkować według stawki podatku VAT właściwej dla dostawy tego towaru na terytorium kraju, a obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ww. ustawy. A zatem, korygowanie uprzednio złożonej deklaracji VAT-7 za miesiąc grudzień 2008 r., w której zadeklarowano podatek z tytułu sprzedaży na terytorium kraju nie znajduje podstaw prawnych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: