eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweDotacja z PUP na otwarcie firmy a ryczałt ewidencjonowany

Dotacja z PUP na otwarcie firmy a ryczałt ewidencjonowany

2009-12-17 09:00

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik otrzymał dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zakupił za nią wyposażenie (nie będące środkami trwałymi) i towary handlowe. Przychody z tej działalności będą opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym. Będzie on także czynnym podatnikiem VAT. Od powyższych zakupów VAT został odliczony. Czy w takiej sytuacji będzie on stanowił przychód w podatku dochodowym? Czy sama dotacja będzie stanowiła przychód? A co z kosztami uzyskania przychodów?

Przeczytaj także: Dotacja dla firmy a ryczałt ewidencjonowany

Otrzymana dotacja na otwarcie firmy stanowi przychód podatkowy. Należy przy tym jednak pamiętać, iż nie jest to przychód z działalności gospodarczej lecz z innych źródeł, który na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) został zwolniony z podatku. Zgodnie z tym przepisem bowiem wolne od podatku dochodowego są jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nie jest tutaj istotna wybrana przez podatnika forma opodatkowania otwieranej działalności gospodarczej. Tym samym także w sytuacji, gdy będzie ona opodatkowana ryczałtem, otrzymana dotacja także korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym.

Wybór formy opodatkowania pociąga za sobą obowiązek ustalania podatku w ściśle określony sposób. W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego podstawą opodatkowania jest uzyskany przez podatnika przychód bez pomniejszania go o koszty uzyskania przychodu. Wybierając tę formę opodatkowania traci się zatem możliwość uwzględniania przy ustalaniu podatku ponoszonych wydatków. Nasz przedsiębiorca nie będzie mógł tym samym „odliczyć” od podstawy opodatkowania ryczałtem wydatków poniesionych na zakup wskazanych we wstępie towarów handlowych czy też wyposażenia. W zamian ustawodawca określił jednak dużo niższe stawki podatku (zwłaszcza w zakresie handlu).

Odpowiedzi na pytanie dotyczące zaliczenia do przychodu odliczonego podatku VAT nie znajdziemy w ustawie o ryczałcie ewidencjonowanym. Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z art. 6 ust. 1 tej ustawy, określając przychody z działalności gospodarczej, podatnicy stosują art. 14 updof. Ten natomiast wskazuje ściśle określone sytuacje, kiedy podatek VAT trzeba zaliczyć do przychodu. Przypadki te zostały określone w art. 14 ust. 2 pkt 7d, pkt 7f oraz ust. 2d updof. Zgodnie z nimi przychodem jest:
  • podatek VAT uprzednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodu
  • kwota podatku od towarów i usług:
    a) nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 22a-22o, lub
    b) dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, o których mowa w lit. a)
    - w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów (przepisy określające ustalenie proporcji VAT w przypadku działalności mieszanej) i usług bądź w przypadku zmiany prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przykładzie opisanym we wstępie żadna z powyższych sytuacji nie wystąpi. Tym samym nie ma podstaw do zaliczenia podatku VAT do przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: