eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaKoszty przesyłki a karta podatkowa

Koszty przesyłki a karta podatkowa

2009-12-11 06:59

Wyodrębnianie na fakturze obok wartości wytworzonego produktu (wyrobów bednarskich) wartości przesyłki nie pozbawia prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 04.12.2009 r. nr IPPB1/415-754/09-2/KS.

Przeczytaj także: Podatek dochodowy: forma opodatkowania 2009

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku podatniczka (korzystająca z opodatkowania w formie karty podatkowej) wskazała, iż w 2010 r. zamierza wytwarzać i sprzedawać wyroby bednarskie (beczki), które będzie sprzedawać głównie przez Internet. Do ceny wyrobu będzie doliczana wartość przesyłki (która będzie wyodrębniona na fakturze). Zadała pytanie, czy w takiej sytuacji nie utraci ona prawa do karty podatkowej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie:

1. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
2. karty podatkowej.

Stosownie do ww. ustawy, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność gospodarczą: usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej „tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli.

W myśl art. 25 ust. 1 ww. ustawy podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:

1. złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
2. we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,
3. przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
4. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
5. małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,
6. nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,
7. pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 powoływanej ustawy działalnością wytwórczą jest działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Załącznik nr 3 Tabela miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej do ww. ustawy, w części I – Działalność usługowa oraz wytwórczo – usługowa w poz. 31 jako działalność usługową oraz wytwórczo – usługową, podlegającą opodatkowaniu w formie karty podatkowej, wymienia bednarstwo.

Jak wynika z pkt 3 Objaśnień do I części Tabeli (Załącznika nr 3 do ww. ustawy) przy prowadzeniu działalności wymienionej w tej części tabeli dopuszczalne jest – poza usługami, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy – wytwarzanie:

a. przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego,
b. przedmiotów (wyrobów) na indywidualne zamówienie z materiałów własnych wykonawcy, w tym także połączone z czynnościami ich instalowania, uwzględniające indywidualne cechy przedmiotów (wyrobów) lub życzenia zamawiającego

* jeżeli przedmioty (wyroby) te nie są przeznaczone przez zamawiającego do dalszej odprzedaży lub nie służą zamawiającemu do celów wytwórczych lub usługowych jako surowce, materiały, półfabrykaty, elementy, części.

Charakterystyka działalności usługowej i wytwórczo – usługowej objętej opodatkowaniem w formie karty podatkowej zawarta jest w Załączniku nr 4 do w/w ustawy. Zgodnie z poz. 31 tego Załącznika w zakresie bednarstwa mieści się: wyrób, naprawa i impregnowanie drewnianych naczyń, klepkowych. Wyrób klepki bednarskiej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni od 2010 r. planuje wytwarzać i sprzedawać wyroby bednarskie w większości przez Internet. Do ceny wyrobu doliczana będzie wartość przesyłki.

Mając na uwadze powyższe oraz przytoczone przepisy prawa podatkowego uznać należy, że skoro przedmiotem zamierzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej będzie wytwarzanie oraz sprzedaż wyrobów bednarskich (czynności te mieszczą się w definicji działalności określonej w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) to Wnioskodawczyni ma możliwość opodatkowania w 2010 r. przychodów uzyskiwanych w ramach pozarolniczej działalność gospodarczej w formie karty podatkowej, pod warunkiem że zostaną spełnione wymogi zawarte w przepisie art. 23 ust. 1 pkt 1 powoływanej ustawy.

Fakt, iż Wnioskodawczyni będzie wyodrębniać na fakturze obok wartości wytworzonego produktu (wyrobów bednarskich) wartość przesyłki nie pozbawia prawa do bycia opodatkowaną w formie karty podatkowej.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: