eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSamochód pogrzebowy: odpisy amortyzacyjne

Samochód pogrzebowy: odpisy amortyzacyjne

2009-12-09 08:36

Ustawy o podatku dochodowym nakładają pewne ograniczenia w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od samochodów osobowych. Ograniczenia te do końca listopada 2008 r. miały zastosowanie z reguły także do samochodów pogrzebowych.

Przeczytaj także: Samochody osobowe ponownie solą w oku fiskusa

Jak wskazuje art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) i odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 EURO przeliczonej na złote według kursu średniego EURO ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.

Przypomnijmy iż zgodnie z art. 5a pkt 19 updof oraz art. 4a pkt 9 updop, przez samochód osoby należy rozumieć pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:
a) pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanego na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,
b) pojazdu samochodowego mającego więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u którego długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków,
c) pojazdu samochodowego, który ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,
d) pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
e) pojazdu samochodowego będącego pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Załącznik nr 9 do ustawy o podatku od towarów i usług w pozycji 11 wśród pojazdów o przeznaczeniu specjalnym wymienia właśnie pojazdy pogrzebowe. Dodajmy w tym miejscu, iż samochody takie\ w załączniku nr 9 do ustawy o VAT jako pojazdy specjalne do końca listopada 2008 r. Dopiero na mocy ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. zmieniającej m.in. ustawę o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 209 poz. 1320) z dniem 1 grudnia 2008 r. (art. 1 pkt 67) do załącznika nr 9 została dodana pozycja 11 z pojazdami pogrzebowymi.

Co za tym idzie, do końca listopada 2008 r. samochody pogrzebowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które konstrukcyjnie były przeznaczone do przewozu nie więcej niż 9 osób, uznawane były za samochody osobowe w podatku dochodowym, co z kolei wiązało się z obowiązkiem stosowania ograniczeń m.in. w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od takich pojazdów. Od 01 grudnia 2008 r. natomiast odpisy te stanowią koszty uzyskania przychodów bez ograniczeń wynikających z 23 ust. 1 pkt 4 updof i art. 16 ust. 1 pkt 4 updop.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: