eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweKolejne świadczenia z ZFŚS bez podatku

Kolejne świadczenia z ZFŚS bez podatku

2009-12-16 11:31

Ustawa z 17.7.2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 125, poz. 1037) rozszerzyła katalog świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), które korzystają ze zwolnienia od podatku.

Przeczytaj także: Świadczenia z ZFŚS z podatkiem dochodowym przy umowie zlecenia

Artykuł 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymał nowe brzmienie:

Wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Zmiana przepisu polega na możliwości zwolnienia od podatku nie tylko świadczeń rzeczowych (jak do tej pory), ale również świadczeń pieniężnych otrzymanych przez pracownika z zfśs.

Zwolnienie od początku 2009 r.

Mimo iż ustawa została ogłoszona 7.8.2009 r., to stosuje się ją do dochodów uzyskanych od 1.1.2009 r. Może się więc okazać, że pracownicy otrzymali przed wejściem w życie nowelizacji ustawy podatkowej pieniężne świadczenia z zfśs (np. na tzw. wczasy pod gruszą), od których pracodawca odprowadził zaliczkę na podatek. W efekcie u pracowników powstała nadpłata w podatku dochodowym, bo do kwoty 380 zł rocznie takie świadczenie jest wolne od podatku. Nadpłatę tę będą mogli odzyskać w swoim zeznaniu rocznym. O zwrot tej nadpłaty może też wystąpić płatnik po zakończonym roku podatkowym.

Czego dotyczy zmiana

Zmiana ustawy pozwoli rozstrzygnąć wątpliwości dotyczące możliwości zwolnienia od podatku niektórych świadczeń w sytuacji gdy nie było wiadomo, czy jest ono świadczeniem rzeczowym, czy pieniężnym. Typowym przykładem takiego świadczenia były paczki dla pracowników. Niektórzy pracodawcy praktykowali bowiem zwracanie pracownikom poniesionych przez nich wydatków w związku ze skomplementowaniem paczki na podstawie faktury. Organy podatkowe stały jednak na stanowisku, że w takiej sytuacji mamy do czynienia ze świadczeniem pieniężnym, a nie rzeczowym (np. interpretacja MF w piśmie z 6.4.2005 r. nr PB5/AŁ-033-17-175/05). Dlatego obecnie zamiast obdarowywać pracowników niepotrzebnymi rzeczami wystarczy, że pracodawca wypłaci im określoną kwotę pieniężną z zfśs.

W zmienionym przepisie pozostawiono jednak ograniczenie mówiące, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Takie świadczenia nie są też świadczeniami pieniężnymi, więc w efekcie ograniczenie to powoduje, że przepis staje się trochę nielogiczny: zakup bonów towarowych będzie podlegał opodatkowaniu, wolne od podatku natomiast będzie wypłacenie pracownikowi gotówki, którą ten będzie mógł praktycznie przeznaczyć na dowolny cel.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: