Wynagrodzenie prokurenta jako inne źródła przychodów?
2009-12-08 11:18
Przeczytaj także: Zwrot kosztów wymiany okien - podatek do zwrotu?
W tym przypadku wypłacone prokurentowi wynagrodzenie stanowi przychód z innych źródeł.Z pytania wynika, że osoba powołana do pełnienia funkcji prokurenta jest jednocześnie pracownikiem spółki, zatrudnionym w ramach stosunku pracy. W związku z tym, uzyskane z tego tytułu przychody mogłyby być zakwalifikowane do przychodów ze stosunku pracy, ale tylko wtedy, gdyby umowa o pracę swoim zakresem obejmowała wykonywanie czynności związanych z prokurą oraz otrzymywane z tego tytułu wynagrodzenie.
W tym przypadku, jak można wywnioskować z pytania, w umowie o pracę nie ma określonego zakresu obowiązków pracownika jako prokurenta, co oznacza, że przychód z tytułu pełnienia funkcji prokurenta nie może być kwalifikowany do źródła przychodów ze stosunku pracy. W tym przypadku wypłacane wynagrodzenie za pełnienie obowiązków prokurenta stanowi przychód z innych źródeł. Spółka wypłacająca wynagrodzenie ma obowiązek wystawić prokurentowi informację PIT-8C (interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 września 2008 r., sygn. IBPB2/415-1049/08/BD (KAN-5644/06/08).
Kwotę wykazaną w PIT-8C podatnik powinien wykazać w składanym przez siebie zeznaniu PIT-36 i opodatkować z pozostałymi dochodami według skali podatkowej.
Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
oprac. : Sławomir Liżewski / Płace w firmie