eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweWewnątrzwspólnotowy transport towarów: załadunek a VAT

Wewnątrzwspólnotowy transport towarów: załadunek a VAT

2009-12-01 08:26

W przypadku wewnątrzwspólntowej usługi transportowej towarów co do zasady obowiązek rozliczenia podatku VAT powstaje po stronie podatnika, który zlecił wykonanie tej usługi. Tyczy się to nie tylko samego transportu, ale także i usług pomocniczych.

Przeczytaj także: Transport towarów w Polsce jako WTT w VAT?

Rozpatrzmy następującą sytuację: Niemiecki przedsiębiorca posługujący się numerem VAT UE zlecił polskiej firmie (niebędącej podatnikiem unijnym) załadunek towaru znajdującego się w Polsce, który następnie będzie transportowany do Niemiec przez polskiego przewoźnika trudniącego się transportem międzynarodowym. Kto powinien wykazać obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu tego załadunku?

Jak wskazuje art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b) ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług pomocniczych do usług transportowych, takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i inne podobne czynności, miejscem świadczeni usług jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone. Od powyższej zasady ustawodawca przewidział jednak pewien wyjątek, który został zawarty w art. 28 ust. 4 ustawy. Zgodnie z nim przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b), jeżeli usługi te są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportową.

Przypomnijmy, iż – zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy – w przypadku gdy nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportowej towarów podał dla tej czynności świadczącemu tę usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

W naszym przykładzie zlecony przez niemieckiego przedsiębiorcę załadunek towarów przez polską firmę jest związany z transportem tych towarów z Polski na terytorium Niemiec, który wykona inny polski przewoźnik. Transport ten będzie zatem wewnątrzwspólnotową usługą transportową. Zleceniodawca posługuje się także numerem VAT UE, który zapewne poda polskim kontrahentom dla powyższych czynności.

Zgodnie zatem z przytoczonymi przypisami taki załadunek towarów, jak i sama usługa transportu, będą opodatkowane w kraju, który nadał niemieckiemu podatnikowi numer unijny (czyli w naszym przypadku Niemcy). Obowiązek rozliczenia podatku od powyższych będzie spoczywał na podatniku unijnym. Dla polskiej firmy dokonującej załadunku towarów będzie to natomiast czynność niepodlegająca opodatkowaniu.

Warto pamiętać, iż w powyższej sytuacji polska firma nie ma obowiązku rejestrowania się na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: