Dane finansowe w sprawozdaniu spółki przejmującej
2009-11-25 05:00
Przeczytaj także: MSFF - nowa jakość sprawozdań finansowych spółek giełdowych
Na dzień drugiego przejęcia udziałów spółka przejmująca posiadała kontrolę w spółce zależnej, a rozliczenie połączenia nie zostało dokonane metodą nabycia, lecz metodą entity concept metod (transakcja pomiędzy udziałowcami). Wartość księgowa aktywów i zobowiązań spółki przejmującej została zsumowana z wartością księgową aktywów i zobowiązań spółki przejętej, a różnica pomiędzy wartością księgową przejętych aktywów netto spółki zależnej a ceną ich nabycia została ujęta wyłącznie w kapitałach własnych.Spółka przejmująca ma zatem obowiązek sporządzenia za I kwartał 2009 r. sprawozdania finansowego analogicznie jak skonsolidowanego sprawozdania finansowego jednostki dominującej za okresy wcześniejsze, bez dokonywania pełnej konsolidacji. Jako informację dodatkową spółka przejmująca zamieszcza również dane finansowe z rachunku zysków i strat spółki przejętej za okres od początku br. do dnia przejęcia, po dokonaniu wyłączeń konsolidacyjnych. Dane porównawcze w sprawozdaniu finansowym za I kwartał 2009 r. zawierają dane finansowe ze sprawozdania skonsolidowanego jednostki dominującej za analogiczny okres roku ubiegłego. W bieżącym okresie jednak dane finansowe są danymi jednostkowymi i nie zawierają danych finansowych spółki przejętej za okres od początku roku do dnia przejęcia. Dane te zostały przedstawione wyłącznie jako informacje dodatkowe w celu dostosowania danych z rachunku zysków i strat do danych porównywalnych z ubiegłego roku (I kwartał 2008 r.).
Odpowiedź eksperta
Spółka prawidłowo określiła moment połączenia (dzień przejęcia kontroli nad spółką zależną) oraz zastosowała właściwą metodę rozliczenia niniejszego połączenia, tj. metodę nabycia wynikającą z uregulowań MSSF 3. Ponadto efekty niniejszego połączenia zostały zaprezentowane w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych, sporządzanych w okresie od momentu przejęcia kontroli do momentu przejęcia całości udziałów w jednostce zależnej, zgodnie z zasadami określonymi w MSR 27. Podejście spółki w niniejszym zakresie również nie budzi zastrzeżeń.
Spółka rozliczyła przejęcie pozostałej części udziałów w jednostce zależnej jako transakcję pomiędzy udziałowcami. Stanowisko takie jest poprawne, ponieważ zmiany udziału w jednostce zależnej, które nie prowadzą do utraty kontroli, mogą być ujmowane wyłącznie jako transakcje kapitałowe. Udziałowcy występują w nich w roli właścicieli, w związku z czym transakcja ta nie musi wywoływać skutku w postaci ujęcia zysku lub straty. Jest to jedno z możliwych znanych rozwiązań, dozwolonych pod rządami wciąż jeszcze obowiązującego MSSF 3 z 2004 r.