eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZawieszenie działalności: ryczałt a powstanie przychodu

Zawieszenie działalności: ryczałt a powstanie przychodu

2009-11-13 11:30

W trakcie zawieszenia działalności przedsiębiorcy, korzystający z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencyjnego, zostali zwolnieni z obowiązku opłacania co miesiąc (bądź kwartał) ryczałtu od uzyskanego przychodu (który teoretycznie nie powinien wystąpić). Nie oznacza to jednak, iż przychodu uzyskanego w tym okresie nie trzeba opodatkować.

Przeczytaj także: Najem środków trwałych a ryczałt ewidencjonowany

Przychód powstały w takim okresie będzie opodatkowany w różnych terminach. Szczegóły w tym zakresie znalazły się w art. 21 ust. 1g-1j ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

I tak, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dotyczący okresu zawieszenia w danym roku podatkowym, podatnik musi obliczyć i wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej, w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wznowiono wykonywanie działalności gospodarczej. Gdy natomiast podatnik opłaca ryczałt za okresy kwartalne, należy tego dokonać do 20 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym wznowiono wykonywanie działalności gospodarczej.

Jeżeli jednak wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje w ostatnim miesiącu roku podatkowego, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dotyczący okresu zawieszenia z ten rok podatnik jest obowiązany obliczyć i wpłacić na rachunek urzędu skarbowego do 31 stycznia następnego roku. To samo tyczy się podatników opłacających ryczałt za okresy kwartalne, jeżeli wznowienie następuje w ostatnim kwartale roku podatkowego.

Z kolei w sytuacji, gdy wznowienie działalności następuje po roku podatkowym, w którym rozpoczęto zawieszenie:
  1. ryczałt od przychodów przypadający za okres zawieszenia w roku, w którym zawieszenie to rozpoczęto, należy obliczyć i wpłacić w terminie do 31 stycznia następnego roku
  2. ryczałt od przychodów przypadający za okres zawieszenia w roku, w którym działalność została wznowiona, należy opłacić zgodnie z zasadami określonymi w poprzednich akapitach

Jeżeli natomiast wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje w roku następującym dwa lata po roku podatkowym, w którym rozpoczęto zawieszenie, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:
  1. przypadający za okres zawieszenia w roku podatkowym, w którym zawieszenie rozpoczęto, podatnik jest obowiązany obliczyć i wpłacić w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku podatkowego
  2. przypadający za okres zawieszenia w roku podatkowym następującym po roku, w którym zawieszenie rozpoczęto, podatnik jest obowiązany obliczyć i wpłacić w terminie do 31 stycznia kolejnego roku podatkowego
  3. przypadający za okres zawieszenia w roku podatkowym, w którym wznowiono wykonywanie działalności gospodarczej, podatnik jest obowiązany obliczyć i wpłacić
    • do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu (kwartale), w którym działalność została wznowiona, jeżeli wznowienie to miało miejsce w miesiącach styczeń – listopad danego roku (bądź w jednym z trzech pierwszych kwartałów w przypadku podatników rozliczających się za okresy kwartalne)
    • do 31 stycznia następnego roku, jeżeli wznowienie nastąpiła w ostatnim miesiącu bądź kwartale danego roku podatkowego.

Przykład
Pan Piotr zawiesił prowadzoną działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym w listopadzie 2008 r. Wznowienie planuje na maj 2010 r. Rozlicza się z tego podatku za okresy miesięczne.

Ryczałt od przychodów osiągniętych w roku 2008 (w tym m.in. uzyskanych w okresie zawieszenia) zapłacił do 02 lutego 2009 r. (31 stycznia to sobota). Ryczałt od przychodów osiągniętych w roku 2009 (tj. w okresie zawieszenia) powinien zapłacić do 01 lutego 2010 r. (31 stycznia to niedziela). Z kolei ryczałt od przychodów osiągniętych w okresie zawieszenia w 2010 r. (tj. za miesiące styczeń – maj) powinien zapłacić do 21 czerwca 2010 r. (20 czerwca to niedziela).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: