Ulga meldunkowa: meldunek czasowy to za mało
2009-11-12 06:44
Przeczytaj także: Zachowek a podatek od sprzedaży nieruchomości
Podkreślić należy, iż ujęty w tym przepisie katalog rzeczy i praw, których sprzedaż objęta jest zwolnieniem jest katalogiem zamkniętym, a zatem, skoro ustawodawca nie wymienił w nim enumeratywnie gruntów, należy stwierdzić, iż dochód uzyskany z ich sprzedaży nie jest objęty zwolnieniem.
Zgodnie z powyższym podstawowym warunkiem rozstrzygającym czy przychody uzyskane z odpłatnego zbycia m.in. budynku mieszkalnego będą podlegały zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych jest m.in. dwunastomiesięczny okres zameldowania na pobyt stały w danym budynku.
Podkreślić również należy, że pojęcie miejsce zameldowania nie jest tożsame z pojęciem miejsca zamieszkania.
Zameldowanie na pobyt stały i czasowy definiują przepisy prawa administracyjnego tj. ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.).
W związku z tym, wynikające z ww. przepisów definicje pobytu stałego i czasowego nie tylko wiążą się z techniczno - materialną czynnością zameldowania pod konkretnym adresem, ale także wywołują skutki prawne na gruncie prawa administracyjnego jak i prawa podatkowego.
Zameldowanie się zarówno na pobyt stały, jak i czasowy stanowi dopełnienie obowiązku o charakterze ewidencyjno – administracyjnym przed właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego organem gminy.
Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni jest obcokrajowcem, a w przedmiotowej nieruchomości mieszkała i była zameldowana na pobyty czasowe.
Skoro ustawodawca w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym sprecyzował rodzaj zameldowania tj. na pobyt stały a cyt. wyżej przepisy ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych rozróżniają dwie formy zameldowania tj. zameldowanie na pobyt stały i czasowy to aby skorzystać z omawianego zwolnienia od podatku należy być zameldowanym tylko i wyłącznie na pobyt stały.
W związku z tym zameldowanie na pobyt czasowy nie uprawnia do ww. zwolnienia.
Reasumując, należy stwierdzić, iż Wnioskodawczyni nie może skorzystać z prawa do zwolnienia w ramach tzw. „ulgi meldunkowej”, gdyż nie został spełniony warunek zameldowania na pobyt stały w zbytym budynku mieszkalnym przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Zatem dochód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu 19 % podatkiem dochodowym według zasad określanych w art. 30e ww. ustawy.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów