Zwrot VAT: zabezpieczenie a przedłużenie terminu
2009-11-04 10:57
Przeczytaj także: Zwrot VAT a brak czynności opodatkowanych
Art. 87 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż w przypadku przedłużenia terminu zwrotu w związku z jego dodatkową weryfikacją przez organ podatkowy, urząd skarbowy na wniosek podatnika dokonuje zwrotu różnicy podatku w terminie 60 dni, jeżeli podatnik wraz z wnioskiem złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe w kwocie odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku. Jeżeli wniosek wraz z zabezpieczeniem został złożony na 13 dni przed upływem 60-dniowego terminu lub później, zwrotu dokonuje się w terminie 14 dni od dnia złożenia tego zabezpieczenia.Zabezpieczenie takie może zostać złożone w różnorakiej formie. I tak dopuszczalne są (art. 87 ust. 4a ustawy o VAT):
- gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa;
- poręczenie banku;
- weksel z poręczeniem wekslowym banku;
- czek potwierdzony przez krajowy bank wystawcy czeku;
- papiery wartościowe na okaziciela o określonym terminie wykupu wyemitowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, bankowe papiery wartościowe i listy zastawne o określonym terminie wykupu, wyemitowane we własnym imieniu i na własny rachunek przez podmiot mogący być gwarantem lub poręczycielem zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.
Ponadto zabezpieczenie majątkowe dotyczące zwrotu podatku w wysokości nie większej niż równowartość 1 000 euro, może być złożone w formie weksla. Przeliczenia tego limitu na złote polskie dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy okresu rozliczeniowego, którego dotyczy zwrot podatku, w zaokrągleniu do pełnych złotych (art. 87 ust 4b ustawy o VAT).
Należy jednak pamiętać, iż niekiedy organ podatkowy odmówi przyjęcia zabezpieczenia (co jest równoznaczne z wydłużeniem terminu otrzymania zwrotu). Będzie tak w sytuacji, gdy zabezpieczenie to (art. 87 ust. 4d ustawy o VAT):
- nie zapewni pokrycia w całości wypłaconej kwoty zwrotu
- nie zapewni w sposób pełny pokrycia w terminie wypłacanej kwoty zwrotu - w przypadku zabezpieczenia z określonym terminem ważności
Dodajmy w tym miejscu, iż zabezpieczenie majątkowe zostaje zwolnione po dniu zakończenia przez organ podatkowy weryfikacji prawidłowości zwrotu (art. 87 ust. 4e pkt 1 ustawy o VAT). Nie będzie jednak tak zawsze. Zwolnienia zabezpieczenia nie dokonuje się bowiem (art. 87 ust. 4f ustawy o VAT):
-
w przypadku wszczęcia, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej:
a) postępowania podatkowego w zakresie rozliczenia, którego dotyczy zabezpieczenie - do czasu zakończenia tego postępowania, lub
b) kontroli podatkowej w zakresie rozliczenia, którego dotyczy zabezpieczenie - do upływu terminu 3 miesięcy od dnia zakończenia kontroli, jeżeli w tym terminie nie wszczęto postępowania podatkowego; - w przypadku wszczęcia postępowania kontrolnego zgodnie z przepisami o kontroli skarbowej w zakresie rozliczenia, którego dotyczy zabezpieczenie - do czasu zakończenia tego postępowania;
- w przypadku stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego nienależną lub wyższą od kwoty należnej i ją otrzymał - do czasu uregulowania powstałej zaległości podatkowej.
Przykład
23 października 2009 r. podatnik złożył deklarację VAT-7 za wrzesień 2009 r. Wykazał w niej nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji. Termin ten upłynie 22 grudnia 2009 r.
Jeżeli organ podatkowy przedłuży termin zwrotu z uwagi na konieczność weryfikacji jego zasadności, a podatnik złoży wniosek wraz z zabezpieczeniem:
- do dnia 8 grudnia 2009 r. (tj. co najmniej na 14 dni przed upływem terminu zwrotu) – zwrot otrzyma w podstawowym terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji, czyli do 22 grudnia 2009 r.
- po dniu 8 grudnia 2009 r. – zwrot otrzyma w terminie 14 dni od dnia złożenia zabezpieczenia
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl