Usługi rolnicze to działalność gospodarcza?
2009-11-02 13:05
Przeczytaj także: Podatek dochodowy: działalność rolnicza
Jak mówi art. 2 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.Działalnością rolniczą (art. 2 ust. 2 updof) natomiast jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
- miesiąc - w przypadku roślin,
- 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
- 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
- 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
Jak zatem wynika z powyższego, usługi rolnicze nie zaliczają się do działalności rolniczej. Co istotne – zgodnie z art. 2 ust. 3 updof – nie da się ich także zaliczyć do działów specjalnych produkcji rolnej.
Tym samym świadczenie przez rolnika usług sprzętem rolniczym na rzecz osób trzecich (firmy, osoby prywatne czy nawet inni rolnicy) należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli czynności takie występują sporadycznie, przychód z tego tytułu należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 updof czy przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 updof.
Jeżeli jednak świadczenie takich usług ma znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, to przychód taki należy zakwalifikować do tego źródła przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 3 updof). Jak wskazuje art. 5a pkt 6 updof, przez działalność gospodarczą rozumie się m.in. działalność zarobkową usługową, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do przychodów z innych źródeł wymienionych w ustawie.
Powyższe pociąga za sobą obowiązek zgłoszenia tej działalności oraz opłacania z tego tytułu podatku dochodowego (w takiej sytuacji, podobnie jak i przy innych profilach działalności, można wybrać najbardziej odpowiednią formę opodatkowania).
Uwaga!!!
Przychody uzyskane z tytułu świadczenia usług sprzętem rolniczym nie są zwolnione z podatku dochodowego nawet w sytuacji, gdy usługi te świadczy rolnik na rzecz innego rolnika.
Co na to fiskus?
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie w postanowieniu z dnia 26.04.2006 r. nr PB/OPD/415-30/06/MC/I wskazał, że „(…) przychody uzyskiwane w związku ze świadczeniem usług na rzecz innych rolników sprzętem należącym do Wnioskodawcy - stanowią źródło przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ czynność ta nie wyczerpuje ustawowej definicji działalności rolniczej, o której mowa powyżej. Przychody Podatnika z tytułu świadczonych usług na rzecz innych rolników podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i winny być zakwalifikowane jako przychody w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 2 lub art. 10 ust.1 pkt 9 ustawy.(…)”
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie w postanowieniu z dnia 14.04.2006 r. nr PD/415-24/06 wskazał, iż prowadzenia przez rolnika działalności usługowej związanej z uprawami rolnymi nie można zaliczyć do działalności rolniczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl