eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaSprzedaż samochodu a przychód podatkowy firmy

Sprzedaż samochodu a przychód podatkowy firmy

2009-10-26 05:40

Zbycie przez spółkę samochodu, który z uwagi na przewidywany okres używania krótszy niż rok nie został zaliczony do środków trwałych, skutkuje powstaniem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 08.05.2009 r. nr ITPB1/415-145/09/AK.

Przeczytaj także: Sprzedaż samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku podano, iż spółka cywilna prowadząca działalność gospodarczą m.in. w zakresie świadczenia usług ochrony rozlicza się z prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych (podatek liniowy), prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. W działalności tej wykorzystuje samochody użytkowane na podstawie umowy leasingu. W marcu 2008 r. wykupiła ona od leasingodawcy samochód osobowy za wartość ok. 5 000 zł, który z uwagi na zakładany okres używania (poniżej roku) nie został zaliczony do środków trwałych, a wydatek na jego wykup zaliczono bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Wszelkie koszty eksploatacyjne rozliczano za pośrednictwem ewidencji przebiegu pojazdu. Sprzedaż ww. samochodu przewidywana jest przed upływem roku od daty jego zakupu. Powstała wątpliwość, czy w związku ze sprzedażą tego samochodu powstanie przychód z działalności gospodarczej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 9 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody, w wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 – tj. pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a. środkami trwałymi,
b. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
c. wartościami niematerialnymi i prawnymi ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: