Gospodarka magazynowa: kto musi prowadzić?
2009-10-23 10:37
Przeczytaj także: Odpisy aktualizujące należność: VAT jako koszt?
Odpowiedź: Wyroby wykorzystywane przez jednostkę w celu wykonania usługi powinny zostać ujęte w ewidencji magazynowej. Bez znaczenia jest, że spółka nie kupuje materiałów na zapas. Zaewidencjonowaniu podlegają również materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby oraz do wykonywania świadczonych usług. Powinny być zatem wystawiane dowody PZ i WZ.Kierownik jednostki, uwzględniając rodzaj i wartość poszczególnych grup rzeczowych składników aktywów obrotowych posiadanych przez jednostkę, podejmuje decyzję o stosowaniu jednej z metod prowadzenia kont ksiąg pomocniczych dla tych grup składników m. in. ewidencji ilościowo-wartościowej, w której dla każdego składnika ujmuje się obroty i stany w jednostkach naturalnych i pieniężnych.
Przez aktywa obrotowe rozumie się m. in. materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym, jeżeli są przeznaczone do zbycia lub zużycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub w ciągu normalnego cyklu operacyjnego właściwego dla danej działalności, jeżeli trwa on dłużej niż 12 miesięcy.
Dowód "PZ - przyjęcie z zewnątrz" jest dokumentem magazynowym, który służy do udokumentowania ilości materiałów (towarów) faktycznie przyjętych od dostawcy zewnętrznego. Dokument jest potwierdzeniem przyjęcia od dostawcy materiałów (towarów) oraz poleceniem przyjęcia materiałów (towarów) do magazynu.
Z kolei dokument "WZ - wydanie na zewnątrz" jest zaliczany do dokumentów zewnętrznych własnych. Potwierdza on rozchód materiałów (towarów) z magazynu na zewnątrz jednostki.
Podstawa prawna:
art. 3 ust. 1 pkt 18 i 19, art. 17 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
Jak uniknąć kosztownych błędów związanych z prowadzeniem księgowości? „Wskazówki Księgowe” to biuletyn aktualnych i praktycznych rozwiązań z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń społecznych i prawa pracy.
oprac. : Tomasz Strzałkowski / Wskazówki Księgowe