Niedostateczna kapitalizacja: odsetki a wartość początkowa
2009-10-23 06:46
Przeczytaj także: Usługi od podmiotów powiązanych w wartości początkowej budynku
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?We wniosku wskazano, iż spółka nabyła środek trwały za środki pochodzące z pożyczki zaciągniętej od spółki, której udziałowcy posiadają nie mniej niż 25% udziałów w każdej ze spółek. Odsetki od takiej pożyczki nie mogłyby w całości zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na art. 16 ust. 1 pk 61 updop. Powstała wątpliwość, czy odsetki od tej pożyczki naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania powiększają cenę nabycia, zwiększając tym samym podstawę, od której odpisy amortyzacyjne są kosztem podatkowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Na wstępie konieczna jest weryfikacja przyjętych prze Spółkę założeń regulacji prawnych. Nie jest bowiem prawdą iż pełna kwota odsetek od pożyczki między podmiotami powiązanymi jest wykluczona z kosztów uzyskania przychodów, albowiem tylko część odsetek od takiej pożyczki nie stanowi kosztów uzyskania przychodów, tj. w części w jakiej pożyczka przekracza odpowiednią wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.
Jeżeli spłata odsetek dotyczy pożyczki udzielonej przez udziałowca lub inny podmiot powiązany kapitałowo, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy, możliwe jest ich wyeliminowanie z kosztów uzyskania przychodów. Nie uważa się bowiem za koszty uzyskania przychodów:
* odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek (art. 16 ust. 1 pkt 60 tej ustawy) oraz
* odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek (art. 16 ust. 1 pkt 61 tej ustawy).
![Fiskus daje ulgi podatkowe i pozbawia do nich prawa [© carballo - Fotolia.com] Fiskus daje ulgi podatkowe i pozbawia do nich prawa](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/amortyzacja/Fiskus-daje-ulgi-podatkowe-i-pozbawia-do-nich-prawa-199561-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów