Towary otrzymane nieodpłatnie: sprzedaż a podatek
2009-10-09 10:35
Przeczytaj także: PIT: Likwidacja firmy i przekazanie towarów żonie
Na początku przychód z nieodpłatnych świadczeń…Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) w art. 14 ust. 2 pkt 8 wskazuje, iż do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zalicza się także wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Ich wysokość oblicza się zgodnie z art. 11 ust. 2-2b updof (czyli tutaj na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania; jeżeli dane świadczenie byłoby częściowo odpłatne, przychodem jest różnica pomiędzy wartością tego świadczenia, ustaloną w sposób wyżej wskazany, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika).
Należy tutaj pamiętać jednak o wyjątku zawartym w art. 21 ust. 1 pkt 125 updof, który to mówi, iż wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn (tj. małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synowej, rodzeństwa, ojczyma, macochy, teściów, zstępnych rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwa małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych)
… następnie przychód ze sprzedaży …
Ponieważ otrzymane nieodpłatnie towary zostały przekazane do sprzedaży, u podatnika powstanie także przychód z tego tytułu, który będzie opodatkowany podatkiem dochodowym.
… a także koszty …
Z powyższego wynika zatem, iż ten sam towar został opodatkowany dwukrotnie: najpierw jako przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń a następnie jako przychód uzyskany z jego sprzedaży. Jednakże w art. 22 ust. 1d updof ustawodawca wskazał, iż w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi, stosownie do art. 11 ust. 2-2b, określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia jest wartość przychodu określonego zgodnie z przepisami zawartymi w art. 11 (pomniejszonym o ewentualne odpisy amortyzacyjne, gdy chodzi o środek trwały bądź wartość niematerialną i prawną).
Tym samym, w chwili sprzedaży nieodpłatnie otrzymanych towarów, wartość przychodu ustalonego w momencie ich otrzymania (który został opodatkowany) staje się kosztem uzyskania przychodu.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl