Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w firmie a podatek
2009-10-08 13:35
Przeczytaj także: Jak ustalić datę powstania przychodu w spółce z tytułu sprzedaży lokali?
Działalnością gospodarczą (stanowiącą źródło przychodu w myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof), w myśl art. art. 5a pkt 6 updof, jest działalność zarobkowa:- wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
- polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
Art. 14 ust. 2 pkt 1 tejże ustawy wskazuje, iż przychodem z tego źródła są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
- środkami trwałymi,
- wartościami niematerialnymi i prawnymi
Innym źródłem przychodów są nieruchomości zbywane poza prowadzoną działalnością gospodarczą. Jak bowiem wskazuje art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, źródłem przychodów jest także m.in. odpłatne zbycie:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów
Dodatkowo w art. 10 ust. 2 pkt 3 updof ustawodawca wskazał, iż powyższego art. 10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, nawet jeżeli przed zbyciem zostały one wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Co za tym idzie, w myśl tego przepisu nawet w przypadku sprzedaży nieruchomości, która była wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej lecz już nie jest, może okazać się konieczne zaliczenie uzyskanego przychodu z jej sprzedaży do źródła przychodów, którym jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
To z kolei uniemożliwia skorzystanie z preferencji zarezerwowanych dla sprzedających nieruchomości poza prowadzoną działalnością gospodarczą (czyli np. korzystanie z różnego rodzaju ulg). Konieczne bowiem będzie zastosowanie opodatkowania wg zasad przewidzianych dla przychodów z tej działalności. Dodajmy także, iż w przypadku prywatnej sprzedaży nieruchomości po upływie pięciu lat licząc od końca roku, w którym miało miejsce jej nabycie bądź wybudowanie, źródło przychodu w ogóle nie powstaje (a co za tym idzie, nie oblicza się także i podatku).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl