eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaVAT naliczony a sprzedaż opodatkowana i zwolniona

VAT naliczony a sprzedaż opodatkowana i zwolniona

2009-10-04 08:04

Przeczytaj także: Odliczenie VAT od zakupu apartamentu w hotelu


W przypadku, kiedy dokonane zakupy służą do wykonywania przez podatnika czynności zarówno opodatkowanych jak i nieopodatkowanych, podatnik ma obowiązek odrębnego określenia kwoty podatku naliczonego, w stosunku do którego przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia, tj. podatnik winien odrębnie określić kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z czynnościami opodatkowanymi. Tylko w przypadku kiedy nie jest możliwe wyodrębnienie, wówczas podatnik stosuje częściowe odliczenie, czyli odlicza część kwot podatku naliczonego, jaką można przypisać do czynności opodatkowanych – stosuje odliczenie proporcjonalne. Możliwość całkowitego lub częściowego odliczenia jest konsekwencją związku zakupów ze sprzedażą.

Przy stosowaniu zasady odliczenia podatku naliczonego należy zwrócić uwagę na podstawową rzecz, jaką jest wskazanie związku nabywanych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi. Na podatniku ciąży obowiązek określenia, której sprzedaży służą nabyte towary i usługi.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca nabył usługę pośrednictwa związaną za sprzedażą prawa wieczystego użytkowania nieruchomości. Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania nastąpiła w roku 2006 i była w części opodatkowana podatkiem VAT, zaś w części z tego podatku była zwolniona. Zgodnie z umową z pośrednikiem, jego wynagrodzenie było podzielone na dwie zasadnicze części: w 2006 r. otrzymał on wynagrodzenie prowizyjne po spełnieniu warunku podpisania umowy przyrzeczonej przez nabywcę i wpłacie przez niego całej kwoty wynikającej z ceny nieruchomości oraz w 2009 roku otrzymał drugą część wynagrodzenia uzależnionego od spełniania warunku dokonania zapłaty opłaty z tytułu użytkowania wieczystego przez nabywcę tego prawa.

Zwrócić uwagę trzeba na związek nabytej usługi pośrednictwa i sprzedaży prawa wieczystego użytkowania nieruchomości. Wnioskodawca usługę pośrednictwa nabył w celu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania nieruchomości. Zatem jest w stanie wskazać konkretną dostawę, której służyła nabyta usługa pośrednictwa. W konsekwencji czego jest w stanie odrębnie określić kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami, w stosunku do których Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W związku z tym w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania art. 90 ust. 3 ustawy.

Z treści wniosku wynika, iż dostawa nieruchomości w części została opodatkowana, natomiast w części zwolniona. W związku z tym mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego z tytułu nabytej usługi pośrednictwa, w zakresie, w jakim nabyta usługa ma związek z opodatkowaniem sprzedaży prawa wieczystego użytkowania nieruchomości na zasadach określonych w art. 86 ust. 10 ustawy. Inaczej mówiąc, Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego z tytułu nabytej usługi pośrednictwa, w części, w jakiej sprzedaż prawa wieczystego użytkowania była opodatkowana, natomiast nie posiada prawa do odliczenia podatku naliczonego w części, w jakiej ta sprzedaż była zwolniona z opodatkowania. Tym samym Wnioskodawca nie posiada prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości (100 %), ani w wysokości ustalonej proporcji na zasadach określonych w art. 90 ust. 3 ustawy.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: