VAT naliczony a sprzedaż opodatkowana i zwolniona
2009-10-04 08:04
Przeczytaj także: Odliczenie VAT od zakupu apartamentu w hotelu
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?We wniosku wskazano, iż w 2006 r. spółka sprzedała prawo wieczystego użytkowania nieruchomości (budynki i grunty). Sprzedaż ta była w części opodatkowana podatkiem VAT, a w części z tego podatku zwolniona. W związku z tą sprzedażą spółka nabyła usługi pośrednictwa w zakresie sprzedaży nieruchomości. Zawarta z pośrednikiem umowa wskazywała, iż jego wynagrodzenie zostanie podzielone na dwie części – pierwszą otrzymał w 2006 r. po podpisaniu umowy przyrzeczonej przez nabywcę i zapłaceniu spółce całej kwoty wynikającej z ceny nieruchomości. Drugą część wynagrodzenia pośrednik miał natomiast otrzymać po dokonaniu przez nabywcę zapłaty opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Nastąpiło to w 2009 r., w związku z czym pośrednik wystawił fakturę VAT także w tym roku stosując 22% stawkę podatku. Powstała wątpliwość, czy spółka może z tej faktury odliczyć podatek VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 4004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Jednakże na podstawi art. 90 ust. 1 i ust. 2 ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Z przedstawionych przepisów wynika prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w części, w jakiej nabyte towary i usługi służą czynnościom opodatkowanym. Oznacza to, że w części, w jakiej nabyte towary i usługi nie służą czynnościom opodatkowanym podatnik nie posiada prawa do obniżenia.
![Slim VAT 3 a sprzedaż mieszana - korzystne zmiany dla podatników [© danrentea - Fotolia.com] Slim VAT 3 a sprzedaż mieszana - korzystne zmiany dla podatników](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/SLIM-VAT/Slim-VAT-3-a-sprzedaz-mieszana-korzystne-zmiany-dla-podatnikow-247341-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów