Handel domenami internetowymi w UE a podatek VAT
2009-10-02 11:40
Przeczytaj także: Import/eksport usług w podatku VAT od wynajmu pracowników
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wskazują, iż opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług, przy czym przez świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 5 w zw. z art. 8 ustawy o VAT). Trudno zakwalifikować domenę internetową jako towar. Stąd też jej sprzedaż należy zaliczyć do świadczenia usług.Konieczne jest zatem prawidłowe ustalenie miejsca świadczenia takiej usługi.
Ogólna zasada wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje, iż miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.
Od powyższego ustawodawca przewidział jednak szereg wyjątków. I tak zgodnie art. 27 ust. 3 w zw. z art. 27 ust. 4 pkt 1ustawy, w przypadku usług polegających na sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw, gdy są one świadczone na rzecz:
- osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
- podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
Z jednej strony import usług …
Przytoczone przepisy wskazują zatem, iż w przypadku zakupu domeny internetowej od kontrahenta unijnego, miejscem świadczenia takiej usługi będzie Polska (jako kraj usługobiorcy) i tutaj należy ją opodatkować. Oznacza to, iż na naszym podatniku będzie ciążył obowiązek rozliczenia podatku VAT od tej transakcji (chyba że sprzedawca tej domeny posiada w Polsce siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, stałe miejsce zamieszkania albo pobytu).
… z drugiej sprzedaż nieopodatkowana w kraju
Jeżeli natomiast nasz podatnik dokona sprzedaży domeny na rzecz kontrahenta unijnego, zgodnie z przytoczonymi przepisami, miejscem świadczenia usługi będzie kraj nabywcy (czyli kontrahenta). Usługa ta nie będzie w Polsce w ogóle podlegała opodatkowaniu
Od powyższego istnieje jednak pewien wyjątek. Jak bowiem wynika z przytoczonych przepisów, art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT nie ma zastosowania w sytuacji, gdy nabywcą takiej usługi jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej mająca miejsce zamieszkania w innym kraju UE. W takiej sytuacji sprzedaż tę należy opodatkować w Polsce zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy.
Ważne
Mimo, iż sprzedaż domen internetowych na rzecz kontrahentów unijnych nie podlega w Polsce opodatkowaniu, to uprawnia ona polskiego podatnika do odliczenia podatku VAT związanego z tą transakcją (np. zakupem sprzedawanej domeny). Jak bowiem wskazuje art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl